"Jad" – wystawa prac Martyny Czech

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jad" – wystawa prac Martyny Czech
Martyna Czech, Głód, 2016 Foto: materiały prasowe

Wystawa indywidualna prezentująca dorobek malarski Martyny Czech, laureatki Grand Prix 42. edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Wystawa i towarzyszący jej katalog są pierwszą szeroką prezentacją twórczości młodej artystki rodem z Tarnowa, tegorocznej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

  • Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
  • 7 września – 8 października 2017
  • wernisaż: czwartek 7 września, godz. 18.00
  • oprowadzanie kuratorskie: czwartek 7 września, godz. 17.00

– Martyna Czech maluje szybko i łapczywie, jakby jej obrazy były fotografiami emocji w skali 1:1, bez filtra, jak szybkie notatki na serwetce w kawiarni, jak zapiski w telefonie. Podkreślają to dobitne tytuły, których dosłowność jednak w tym przypadku nie razi: "Rozdarcie", "Odrzucenie", "Obsesja", "Pokusa" itp. Jej malarstwo jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila, zanim uświadomimy sobie na co patrzymy. A patrzymy w zasadzie na trzy motywy: jeden dotyczy kaźni zwierząt, drugi toksycznych relacji z najbliższymi (najdalszymi?), trzeci, być może splatając pozostałe – cielesności, seksualności, choroby. Farba jest u Martyny Czech jeszcze jedną wydzieliną, a weryzm przedstawień pozwala mówić wręcz o abiektualnym charakterze tego malarstwa. To twórczość afektywna, malarski kardiogram emocjonalnych poruszeń. Powodem do namalowania obrazu nie jest tu intelektualna spekulacja czy inspiracja którąś z uniwersyteckich mód, lecz przeżycia, impulsy, odruchy. Zazwyczaj bolesne, traumatyczne, niedobre. To zatem malarski odruch na podłe zachowania najbliższych; na cierpienie – własne i cudze; na chorobę; na nieszczęście; na niezabliźnione krzywdy. Martyna Czech maluje jadem – mówi Jakub Banasiak, kurator wystawy.

Bielską wystawę "Jad" poprzedziły istotne dla młodej artystki nagrody: w czerwcu br. Martyna Czech otrzymała główną nagrodę w kategorii sztuki wizualne w konkursie Programu 3 Polskiego Radia "Talenty Trójki" – artystkę nagrodzono za jej "dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy"; w lipcu br. trafiła do grona 15 finalistów Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9 w Słupsku (5 października 2017 roku ogłoszone zostaną nazwiska laureatów głównych nagród).

O roli pierwszej w swej karierze nagrody – Grand Prix Bielskiej Jesieni 2015 artystka powiedziała: – Nagroda utwierdziła mnie w przekonaniu i w wierze w samą siebie; w to co robię. Zyskałam więcej pewności siebie i mimo, iż nadal nie rozumiem świata ludzi, jest łatwiej mi w nim funkcjonować bez podkulonego ogona.  

 ***

Martyna Czech urodziła się w 1990 roku w Tarnowie. Absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom główny z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa dr. hab. prof. ASP Andrzeja Tobisa; dyplom dodatkowy w Pracowni interpretacji literatury dr. hab. prof. ASP Grzegorza Hańderka (2017).

Laureatka Grand Prix 42. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2015" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2015); finalistka  Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku (2017); laureatka głównej nagrody w kategorii sztuki wizualne w konkursie Programu 3 Polskiego Radia "Talenty Trójki"(2017).

Autorka wystawy indywidualnej "Pewne konflikty" w Galerii Potencja w Krakowie (2016) oraz indywidualnej prezentacji obrazu "Swoja" w Galerii Pojedynczej w Katowicach (2017). Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in. "Motion" w Galerii Gruning w Krakowie (2017), "Fantastyczna Chemia: dysfunkcja dysfunkcji" w Galerii Różnia w Warszawie (2017) „KREW-WERK” w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie (2016) oraz "Pusty Tarnów?" w  Art Squat w Tarnowie (2016).

Wystawie towarzyszyć będzie katalog pod redakcją Jakuba Banasiaka, z reprodukcjami prac artystki, zdjęciami bielskiej ekspozycji i tekstami krytycznymi prof. Anny Markowskiej, Karoliny Majewskiej i Karoliny Plinty.

Wystawa trwa do 8 października 2017 roku.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

W 2018 roku wystawa Martyny Czech "Jad" prezentowana będzie w BWA w Tarnowie, rodzinnym mieście artystki. Warto przypomnieć, że podczas trwania 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 do Bielska-Białej przyjechał autokar z mieszkańcami Tarnowa, którzy chcieli na żywo zobaczyć prace swojej rodaczki nagrodzone Grand Prix – wyjazd organizowało właśnie BWA Tarnów.

Wstęp na wystawę wolny.

***

Więcej: http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wystawy&kat=Zapowiedzi&idArt=2688

Wydarzenie na Facebooku: http://bit.ly/2wlm4Lg

Polecane