Czy elektrownia atomowa w Polsce to dobry pomysł?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy elektrownia atomowa w Polsce to dobry pomysł?
Zdj. ilustr.Foto: WikimediaImages/ Pixabay/ CC0 Creative Commons

W kwestii energii jądrowej od lat wiele się mówi, a niewiele robi. Jednak sporo faktów wskazuje na to, że Polska będzie miała elektrownię atomową.

Posłuchaj

Energia atomowa - czy dzisiaj jest nam potrzebna? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji "Klub Trójki" fizyk jądrowy Marcin Popkiewicz zauważa, że stale jest przesuwana data jej powstania. - Słyszałem o 2020 roku, a potem o 2025. Kolejne informacje dotyczyły lat 30. Na razie jest tak, że horyzont to linia, która się oddala, gdy się do niej zbliżamy. Sytuacja w tej chwili jest zawieszona, a sytuacja w otoczeniu makroekonomicznym i technologicznym przemawia za tym, by nie wchodzić w technologie jądrowe, szczególnie te, które są obecnie dostępne - mówi ekspert ds. energii i klimatu.

Drugi z gości Tomasza Rożka dodaje, że na tego typu decyzje wpływ ma m.in. polityka i że nie jest to problem natury czysto merytorycznej. Dotychczasowe lokalizacje elektrowni usytuowane były w północnej Polsce, ale w tej sprawie ciągle nie ma żadnej wiążącej decyzji. - Bez względu na to, czy będziemy za, czy przeciw, lepsza jest jakakolwiek decyzja niż jej brak i niepewność - podkreśla fizyk medyczny Dariusz Aksamit.

Ile może potrwać otwarcie elektrowni atomowej w Polsce? Jakie są na to realne szanse? Jak działa energia atomowa? Mówimy o tym więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: Dariusz Aksamit (fizyk medyczny, Politechnika Warszawska, Fundacja "Forum Atomowe"), Marcin Popkiewicz (ekspert ds. energii i klimatu, analityk megatrendów, fizyk jądrowy)
Data emisji:
29.08.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

 

Polecane