Co robi Europa, by zmniejszyć kryzys emigracyjny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co robi Europa, by zmniejszyć kryzys emigracyjny?
Czy Europa opanowała kryzys emigracyjny?Foto: BalkansCat/shutterstock.com

Ograniczenie niekontrolowanego napływu emigrantów z Afryki do Europy – to problem, nad którym na specjalnym szczycie w Paryżu pochylali się szefowie rządów Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prezydenci Czadu i Nigru oraz premier Libii. 

Posłuchaj

Co robi Europa, by zmniejszyć kryzys emigracyjny? (Z definicji Europa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na wspomnianym szczycie zastanawiano się, jak uporać się z trzema problemami. Po pierwsze, by emigranci nie ginęli, usiłując przedostać się do kraju, w którym czeka ich potencjalnie lepszy los. Po drugie, by wyeliminować mafię przemytników ludzi oraz by Europa efektywnie wspomagała państwa, które zasilają strumień emigracji.

Padła propozycja, by już w Afryce, np. w Libii rozpocząć procedurę przyznawania azylu tym, którzy mają do niego prawo. Jak powiedział jednak Rafał Kostrzyński z UNHCR, rozwiązanie to budzi niepokój i wątpliwości, bo czy mamy pewność, że będzie ono rzeczywiście humanitarne.

– Kiedy myślimy o kryzysie imigracyjnym, to w dosyć wąskim kontekście, to znaczy: co by tu zrobić, żeby docierało tutaj jak najmniej osób? Tak naprawdę powinniśmy się zastanowić nad tym, co zrobić, żeby nie musieli tutaj trafiać – mówił ekspert z UNHCR.

Co jeszcze Europa powinna zrobić w tej sprawie? Czy w ogóle może coś zrobić? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Data emisji: 29.08.2017
Godzina emisji: 16.49

czaj/mz

Polecane