Co robi Europa, by zmniejszyć kryzys emigracyjny?
2017-08-29, 17:08 | aktualizacja 2017-08-30, 16:08
Ograniczenie niekontrolowanego napływu emigrantów z Afryki do Europy – to problem, nad którym na specjalnym szczycie w Paryżu pochylali się szefowie rządów Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prezydenci Czadu i Nigru oraz premier Libii.
Posłuchaj
Na wspomnianym szczycie zastanawiano się, jak uporać się z trzema problemami. Po pierwsze, by emigranci nie ginęli, usiłując przedostać się do kraju, w którym czeka ich potencjalnie lepszy los. Po drugie, by wyeliminować mafię przemytników ludzi oraz by Europa efektywnie wspomagała państwa, które zasilają strumień emigracji.
Padła propozycja, by już w Afryce, np. w Libii rozpocząć procedurę przyznawania azylu tym, którzy mają do niego prawo. Jak powiedział jednak Rafał Kostrzyński z UNHCR, rozwiązanie to budzi niepokój i wątpliwości, bo czy mamy pewność, że będzie ono rzeczywiście humanitarne.
– Kiedy myślimy o kryzysie imigracyjnym, to w dosyć wąskim kontekście, to znaczy: co by tu zrobić, żeby docierało tutaj jak najmniej osób? Tak naprawdę powinniśmy się zastanowić nad tym, co zrobić, żeby nie musieli tutaj trafiać – mówił ekspert z UNHCR.
Co jeszcze Europa powinna zrobić w tej sprawie? Czy w ogóle może coś zrobić? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Data emisji: 29.08.2017
Godzina emisji: 16.49
czaj/mz