Ponad 680 tysięcy złotych na rzecz Trójki
2009-12-11, 15:12 | aktualizacja 2009-12-11, 15:12
10 grudnia br. zakończyła się publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz wspierania kulturotwórczej roli Programu III Polskiego Radia. Przez cztery miesiące udało się zebrać ponad 680 tys. złotych.
Właściwie możemy powiedzieć tylko jedno, z całego serca dziękujemy” – mówi Magda Jethon, Dyrektor Programu III. „Cała akcja, prócz zaskakującego wyniku finansowego, dała nam, całemu zespołowi Trójki, poczucie więzi i tworzenia wyjątkowej wspólnoty z naszymi Słuchaczami. Wiem, że to brzmi górnolotnie, ale jestem przekonana, że tylko Trójka może stworzyć wokół siebie tak wspaniałą społeczność. To dla nas ogromnie cenny dar.”
Publiczną zbiórką pieniędzy zajmował się Komitet Miłośników Trójki, pod przewodnictwem wieloletniego słuchacza Trójki z Warszawy Dariusza Pekałowskiego. Celem Komitetu było finansowe wsparcie kulturotwórczych projektów Programu III Polskiego Radia. W gronie założycielskim znaleźli się między innymi: Krystyna Czubówna, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek i Zbigniew Zamachowski. Działalność Komitetu wsparło wiele znanych osobistości życia publicznego w Polsce, między innymi Ewa Bem, Lech Janerka, Wojciech Pszoniak, Kazik Staszewski, Krzysztof Zanussi.
Program III dzięki funduszom uzyskanym ze zbiórki, zainicjował wiele nowych akcji i programów, wspierających wysoką kulturę oraz młodych twórców, opatrując je Trójkowym Znakiem Jakości. W audycjach z tym znakiem, stałe miejsce zajmują artyści i projekty z różnych dziedzin sztuki: teatru, muzyki, sztuk wizualnych czy literatury. Program III nawiązał również ścisłą współpracę z wieloma szkołami o profilu artystycznym, promując w audycji „Wykrywacz talentów” najzdolniejsze osoby. Naturalną konsekwencją tych działań stał się konkurs „Talenty Trójki”, skierowany do młodych twórców, studentów oraz absolwentów uczelni artystycznych. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: sztuki wizualne, teatr i film.
„Wszystkie nasze działania przedstawiające i promujące początkujących, często niszowych twórców, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Nagle zauważyliśmy, że w Polsce dzieje się masa fantastycznych rzeczy, robionych przez bardzo młodych ludzi, na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Okazało się, że jest dziewczyna, która porzuca „biznes” na rzecz tkactwa i jest w tym fantastyczna, że są młodzi architekci, którzy zajmują wysokie miejsce w międzynarodowym konkursie na budowę tunelu pod Cieśniną Beringa. I takie działania chcemy nadal wspierać. Takim działaniom i takim ludziom chcemy przyznawać Trójkowy Znak Jakości” – dodaje Magda Jethon.
Rozliczenie zebranych środków nastąpi w dwóch etapach: do 10 stycznia 2010 i do końca marca 2010. Raport zostanie przedstawiony Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji i opublikowany na stronach internetowych Trójki http://www.polskieradio.pl/trojka oraz Komitetu Miłośników Trójki http://www.przyjacieletrojki.org.pl/ .