Więcej niż kurort i plan filmowy, czyli Trójka nadawała z Odessy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Więcej niż kurort i plan filmowy, czyli Trójka nadawała z Odessy
OdessaFoto: Pixabay.com/reksik004

Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteś połączeni" ruszyliśmy do Odessy. Po tym ukraińskim mieście oprowadzał Państwa nasz wysłannik – Ernest Zozuń.

Posłuchaj

Ernest Zozuń o odeskiej plaży, różowych flamingach i turystach (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej rozpoczęli jesienią 2016 cykl "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw.

Kolejnym miejscem na mapie reporterskich podróży Programu 3 Polskiego Radia była w środę, 23 sierpnia, Odessa. Relacje z tego ukraińskiego kurortu przekazywał słuchaczom Trójki Ernest Zozuń.

Miasto zarówno o burzliwej historii, jak i urzekającej teraźniejszości. Odessa powstała na terenach dwóch osad greckich, by wraz z wiatrami historii stawać się nadmorskim portem dla – kolejno – Gotów, Hunów, Kutrigurów, Awarów, Bułgarów, Madziarów, Tatarów i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1529-1789, była częścią Imperium Osmańskiego, po czym weszła w skład Imperium Rosyjskiego, a następnie Związku Radzieckiego (jako stolica Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej). W 1991 roku Ukraina stała się suwerennym państwem, a Odessa automatycznie stolicą obwodu odesskiego.

Dziś Odessa to milionowe, trzecie pod względem liczby mieszkańców – po Kijowie i Charkowie – miasto na Ukrainie. Największy port morski tego państwa nazywany bywa też Perłą Morza Czarnego, bo prócz wielu zakładów przemysłowych i usługowych kusi turystów wieloma zabytkami (takimi, jak m.in. Filharmonia, Opera czy Ogród Miejski) oraz pięknymi plażami.

– Odessa to także naturalny plener dla wielu ekip filmowych, które zachwyciła tutejsza architektura i krajobraz – mówił Ernest Zozuń, dziennikarz zajmujący się w Trójce polityką i sprawami międzynarodowymi. To tu są słynne Schody Potiomkinowskie (kultowy obiekt architektoniczny – jeden z symboli Odessy; dawniej stanowiły miejsce, przez które wkraczało się do miasta; zbudowano je w pierwszej połowie XIX wieku, ale sławę zyskały niemal sto lat później, gdy stały się jednym z "bohaterów" filmu "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina).

W środę 23 sierpnia Ernest Zozuń opowiadał słuchaczom o codzienności, urokach, ale i problemach Odessy. W jego relacjach nadawanych z tego nadmorskiego kurortu pojawiły się tematy takie, jak m.in.: największe atrakcje turystyczne miasta, lokalna kuchnia i zwyczaje, a także miejscowa geopolityka (np. bliskość Krymu zaanektowanego przez Rosjan).

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana była przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, Wenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę i Podgoricę.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek, Do południa, Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzący: Marcin Łukawski, Piotr Baron, Robert Kantereit
Autor relacji: Ernest Zozuń
Data emisji: 23.08.2017
Godziny emisji: 6.40, 7.40, 10.30, 16.20, 17.20

ml/ab

Polecane