Od Adama i Ewy do Abrahama w Nowym Teatrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Adama i Ewy do Abrahama w Nowym Teatrze
Michał Zadara w studiu TrójkiFoto: Łukasz Krystowski

To literackie wydanie MBK - odmienne od pozostałych, bo tylko w jednej trzeciej w tonacji żartobliwej (generalna zasada: "pół żartem - pół serio").

Posłuchaj

Od Adama i Ewy do Abrahama w Nowym Teatrze (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Od Księgi Rodzaju przez poezję Zbigniewa Herberta po wiersze Czesława Miłosza - tak w skrócie można określić charakter tego sierpniowego wydania Magazynu.

O pierwszej księdze Biblii, we właściwy sobie lekki sposób, opowiada reżyser Michał Zadara. To jego kolejny radykalny gest teatralny - po "Dziadach" bez skreśleń czy "Elementarzu" teraz przyszedł czas na Pismo Święte. Michał Zadara reżyseruje literaturę, po jaką innym nie przyszło do głowy sięgać.

Reżyserując księgę Pisma Świętego w wersji "familijnej", powraca do Nowego Teatru w Warszawie. 1 września pokaże zaledwie 1 część tryptyku - "Ksiega Rodzaju", dalsze w grudniu i w kwietniu 2018.

Zbigniew Herbert

Ryszard Krynicki natomiast przygotował kolejny wybór wierszy Zbigniewa Herberta. Ten jednak jest wyjątkowy. Do tomu dołączona jest płyta, na której zarejestrowano spotkanie z poetą w Poznaniu w 1994 roku. słuchamy rozmowy z wydawcą, poetą, tłumaczem - Ryszardem Krynickim, ale też z badaczem poezji - profesorem Piotrem Śliwińskim.

W trzeciej części wydania łączymy się z Krasnogrudą, gdzie 14 sierpnia, tradycyjnie, w rocznicę śmierci Czesława Miłosza wspominano tego twórcę.

Naszym czwartym gościem jest artysta Pogranicza - Krzysztof Czyżewski.


Dwór w Krasnogrudzie Dwór w Krasnogrudzie

Odbywamy więc naszą sierpniową, wakacyjną podróż na całkiem nowej trasie: Warszawa - Kraków - Poznań - Podlasie.

Od Adama i Ewy zatem po Traktat Moralny, poprzez krainę Pana Cogito.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 20.08.2017
Godzina emisji: 14.05

Polecane