Zamach w Barcelonie. "Miasto jest głęboko zranione"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamach w Barcelonie. "Miasto jest głęboko zranione"
Zielona promenada Las Ramblas w Barcelonie, miejsce, w którym 17 sierpnia doszło do ataku terrorystycznegoFoto: kavalenkava/Shutterstock.com

– Ludzie są w szoku. Nie da się nie płakać. To miasto jest głęboko zranione – mówi na naszej antenie Małgorzata Villatoro, Polka mieszkająca w Barcelonie.

Posłuchaj

Małgorzata Villatoro, Polka mieszkająca w Barcelonie, opowiada o sytuacji w mieście po ataku terrorystycznym (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Po tragicznych wydarzeniach w Hiszpanii dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia Marcin Gutowski w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" pyta o sytuację w zaatakowanym mieście i zagrożonej terroryzmem Europie.

Jego rozmówcami są mieszkająca w Barcelonie Małgorzata Villatoro i dr Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Czytaj dalej
epa06149424 PAP 1200.jpg
Zamachy w Hiszpanii. Czy terroryści osiągnęli swój cel?

Znająca hiszpańskie realia Polka przyznaje, iż wielu mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego spodziewało się, że prędzej czy później w ich kraju dojdzie do ataku islamistów. Pani Małgorzata opowiada też o spontanicznych reakcjach i solidarności mieszkańców Barcelony oraz o tym, jak wyglądało miasto tuż po tragicznych wydarzeniach na promenadzie Las Ramblas.

Dr Krzysztof Liedel komentuje sposób działania terrorystów i podkreśla, że liczba zamachów na Starym Kontynencie zwiększa się w związku z klęskami ISIS na Bliskim Wschodzie. – Paradoksalnie jest tak, że kiedy społeczność międzynarodowa odnosi sukcesy na pograniczu Syrii i Iraku, eliminując tam tzw. Państwo Islamskie, to spora część bojowników jest przerzucana do Europy, gdzie wzrasta zagrożenie – wyjaśnia.

Czy samochody można uznać za "standardową" broń terrorystów? Czy Europa stanie się drugim Izraelem? Czym jest architektura bezpieczeństwa? Jakie zastrzeżenia można mieć do działania hiszpańskich służb antyterrorystycznych? O tym wszystkim mówimy w audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor materiału: Marcin Gutowski
Goście: Małgorzata Villatoro (Polka mieszkająca w Barcelonie), dr Krzysztof Liedel (dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas)
Data emisji: 18.08.2017 
Godzina emisji: 7.18, 8.18

iwo/ab

 

Polecane