Reklama

reklama

"Dla Janusza Kurtyki kluczowe były wolność i niepodległość"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dla Janusza Kurtyki kluczowe były wolność i niepodległość"
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, 2009 r.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Janusz Kurtyka dość szybko odkrył, że bez historycznych korzeni nie jest w stanie określić samego siebie - mówi wdowa po historyku i prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Zuzanna Kurtyka.

Posłuchaj

Wspominamy postać Janusza Kurtyki, historyka o wszechstronnych zainteresowaniach (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jedną z niezrealizowanych pasji Janusza Kurtyki, jak wspomina jego żona, była archeologia, którą fascynował się od czasów liceum. Ostatecznie jednak zawodowo zajął się historią. - Po latach powtarzał, że los był mądrzejszy od niego, bo historia daje badaczowi dużo większe możliwości - opowiada Zuzanna Kurtyka.

Prof. Filip Musiał, historyk, stwierdza, że gdy patrzy się na karierę Janusza Kurtyki, można zauważyć, że historia najnowsza była jego hobby, a badanie wieków średnich zawodem. - Gdy patrzy się na to całościowo, widać, jak to wszystko się uzupełnia. Dla Janusza historia była ciągiem procesów dziejów, który sięgał od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy, a kluczem do opowiadania o czasach współczesnych były kategorie wolności i niepodległości - podkreśla prof. Musiał.

O Januszu Kurtyce, jego zainteresowaniu historią i działalności naukowej mówimy w audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Partnerem programu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Zuzanna Kurtyka (wdowa po Januszu Kurtyce, lekarz), prof. Filip Musiał (politolog, historyk)
Data emisji: 16.08.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/iwo

Polecane