Omar Sangare - gość specjalny w MBK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Omar Sangare - gość specjalny w MBK
Omar SangareFoto: Katarzyna Siewruk

Omar Sangare - polski, ciemnoskóry aktor mieszkający od lat w Nowym Jorku - gościł u nas ostatnio podczas odbywającego się w Teatrze Syrena Festiwalu United Solo.

Posłuchaj

Omar Sangare - gość specjalny w MBK (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tematem rozmowy z gościem był między innymi Ira Frederick Aldridge. Aktor ten przyjechał 7 sierpnia 1867 roku do Łodzi, by zagrać rolę Otella, niestety przed premierą zmarł. 

Festiwal United Solo stanowił wiosenną atrakcję teatru prowadzonego przez Wojciecha Malajkata. Wojciech Malajkat - rektor Akademii Teatralnej w Warszawie - od tego sezonu przestaje kierować Syreną; nie wiemy, czy United Solo powróci z Nowego Jorku do Polski, ale Omar Sangare gości właśnie w kraju. Zapytaliśmy o powód tej wizyty oraz o to, jak mieszka się aktorowi, pedagogowi w światowej metropolii.


Omar Sangare i Barbara Marcinik Omar Sangare i Barbara Marcinik

Wakacji tymczasem ubywa, co z tygodnia na tydzień odnotowujemy bez satysfakcji. Przed nami jeszcze kilka festiwali i próbowaliśmy pocieszyć się nimi. Podsumowaliśmy również 21. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Udało nam się spotkać z profesorem Jerzym Limonem pod koniec trwania tego festiwalu; wcześniej profesor był zajęty, jest wszakże "twarzą" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego. Nasze spotkanie było tym bardziej ważne, że mówiło się i pisało o kryzysowym roku festiwalu, także samego GTS.

Gdański Teatr Szekspirowski - scena elżbietańska Gdański Teatr Szekspirowski - scena elżbietańska


Z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego udaliśmy się do drugiego ikonicznego budynku współczesnego Gdańska. To Europejskie Centrum Solidarności, które w tym roku (od tego roku) organizuje Festiwal Solidarity of Arts. Po programie SOFA oprowadziła nas wicedyrektor ECS - Patrycja Medowska. Zbliża się 37. rocznica początku wydarzeń sierpniowych, a staramy się w tym czasie być blisko Stoczni (patrz - Klub Trójki z 2 sierpnia).

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Za nami - 20. edycja "Pamiętajmy o Osieckiej" w Teatrze Atelier w Sopocie (patrz - wydanie MBK z 6 sierpnia). Z kolei 24. Sopockie Lato Teatralne trwa jeszcze do 27 sierpnia. Zakończą je recitale Piotra Machalicy i Hanny Banaszak.

Spotkaliśmy się również z Piotrem Machalicą. O czym rozmawialiśmy? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Piotr Machalica (fot. Polskie Radio/Trójka) Piotr Machalica (fot. Polskie Radio/Trójka)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Omar Sangare, prof. Jerzy Limon, Patrycja Medowska, Piotr Machalica.
Data emisji: 13.08.2017
Godzina emisji: 14.07

Polecane