Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: Public domain/Wikimedia Commons

- Mord polityczny w okresie PRL mógł być przypadkowy, co pokazywało całą złożoność rzeczywistości tamtych czasów - mówi historyk, prof. Patryk Pleskot.

Posłuchaj

Niewyjaśnione morderstwa polityczne w PRL (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Historia Warszawy i całej PRL zna przypadki śmierci motywowanych politycznie, często do dziś nie w pełni wyjaśnionych. Do ofiar należą m.in. ks. Jerzy Popiełuszko, Grzegorz Przemyk, wcześniej także Bohdan Piasecki. Kontekst historyczny nie zawsze ułatwia zrozumienie, czy dana śmierć miała charakter polityczny, czy też była wynikiem przypadkowego zbiegu zdarzeń.

- Jeśli poszczególne mordy polityczne układają się w pewną całość w jednym czasie i miejscu, to możemy mówić o terrorze politycznym i o totalnej inżynierii społecznej. Po 1956 roku terror państwowy był punktowy, dotyczył pojedynczych przypadków. Zamieniał się w masowy w przypadku protestów. By utrudnić i zagmatwać ten obraz, warto dodać, że dana osoba nie musiała być specjalnie wybrana, bo istniały przypadkowe morderstwa polityczne - opowiada prof. Patryk Pleskot.

Czy Grzegorz Przemyk został zabity przypadkowo, czy według z góry określonego scenariusza? Co wiemy dziś o podobnych przypadkach? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: prof. Patryk Pleskot (historyk, politolog, IPN)
Data emisji: 9.08.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/iwo

 

Polecane