Między komfortem a wolnością tworzenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między komfortem a wolnością tworzenia
Aktor Andrzej Seweryn podczas próby medialnej spektaklu "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Muzeum Powstania Warszawskiego. Spektakl powstał w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstaniaFoto: PAP/Paweł Supernak

Czym jest wolność twórcza? Żyjemy w czasach, w których twórca jest zależny od grantów bądź mecenasa. A ten, kto daje pieniądze, może także zabrać niezależność.

Posłuchaj

Między wolnością tworzenia a komfortem (Sztuka Kochana/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy zatem da się pogodzić nieskrępowane tworzenie z ograniczeniami, które może postawić sponsor? Czy tworzenie na zamówienie wymaga od artysty zastosowania autocenzury? Na ile może sobie pozwolić twórca, a na i ile zamawiający?

W Trójkowym studiu rozmawiali o tym reżyserzy Michał Zadara i Iwan Wyrypajew oraz mecenas, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- Mamy poczucie, że ryzykujmy. To dla nas ważne, żeby usłyszeć prawdziwy głos twórcy. Jesteśmy go ciekawi - mówił na naszej antenie Jan Ołdakowski o projektach spektakli tworzonych z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Do kwestii współpracy między twórcą a zamawiającym dzieło mówił także reżyser Michał Zadara. - Sztuka to niesamowicie tajemniczy proces. Nigdy nie było tak, żeby muzeum zamówiło u mnie spektakl na konkretny temat. Jest tylko jedno ograniczenie: nie można obrażać powstańców - mówił artysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Michał Zadara (reżyser teatralny), Iwan Wyrypajew (reżyser teatralny, autor "Dziennika czeczeńskiego Poliny Żerebcowej")
Data emisji: 7.08.2017
Godzina: 21:09

czaj/iwo


Polecane