the sun is not down, yoko! :)
2009-10-03, 13:10 | aktualizacja 2009-10-03, 13:10
"bunkier" w ramach polska year! w londynie --- discovering women in polish design --- real world laboratory w wiedniu --- nostalgia --- gamers --- berlin-yogakarta
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Znowu w ruchu! Bo jesienią dużo dużo dużo się dzieje. Rozjechaliśmy się na chwilę, by podpatrzeć, jak polscy artyści radzą sobie za granicą. I wróciliśmy, by zobaczyć, jak radzą sobie polscy artyści w kraju.
W tym tygodniu "Radiowy Tygodnik Kulturalny", wydawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury, na linii Wiedeń-Londyn-Poznań-Warszawa.
Szalona Agnieszka Obszańska przez dwa dni gościła w austriackiej stolicy. Tam, w ramach Vienna Design Week, otwarto - trwającą do 20 listopada - wystawę "Laboratorium rzeczywistości - wzornictwo Europy Środkowej".
W jej ramach pokazane zostały prace polskich projektantów. Spotkamy ich w tym wydaniu Tygodnika. Jedną z osób będzie Pan Od Lamp, Bartosz Mucha.
Jeśli ktoś nie wybiera się do Wiednia, niech zajrzy tu:
Nieco bardziej spokojny Michał Nogaś spędził z kolei ostatnio kilka dni w Londynie. Powody były dwa - London Design Festival oraz PolskaYear!
W tym wydaniu Tygodnika dwie relacje z Londynu. W siedzibie prestiżowego "Blueprint Magazine" spotkamy autora książki niezwykłej - o polskich projektantkach. GianLuca Amadei przyjechał do naszego kraju po raz pierwszy w 2007 roku, odwiedził Katowice, Cieszyn i Warszawę. Postanowił przedstawić światu 19 kobiet. Są wśród nich nestorki polskiego designu, a także młode artystki.
O pracy nad książką i o tym, co zafascynowało go w polskich projektantkach, GianLuca opowie słuchaczom RTK. A my rozdamy prezenty z London Design Festival - torby z katalogami i książkami Amadei.
Więcej informacji na:
www.womenindesign.pl
www.iam.pl
Ale nie samym designem żyje Londyn. Trwa tam, podobnie jak w innych miastach na Wyspach, PolskaYear!, zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza.
W Barbicanie, w ulokowanej tam Galerii Curve, niesamowity!!! projekt przygotowuje Robert Kuśmirowski. Całkowicie od podstaw tworzy tam bunkier...
Bunkier podobny do tych z czasów II wojny światowej. Artysta zwiózł tam mnóstwo dziwnych przedmiotów, są wśród nich: drezyna, beczki, tory... Błądziliśmy wraz z Robertem po galerii, słuchając, co też powstanie z tego wszystkiego.
Od wczoraj wszyscy przebywający w Londynie mogą oficjalnie już przyglądać się pracom nad wystawą. A otwarcie "Bunkra" 15 października.
Dla zainteresowanych:
www.barbican.org.uk
www.iam.pl
[Więcej zdjęć - poniżej]
Wracając do Polski, wpadamy do Poznania. A tam już za kilka dni rozpocznie się druga edycja festiwalu "Nostalgia".
Czym jest? Spotkaniem z muzyką współczesną, ale również z klasykami. To także okazja do obejrzenia filmów, w tym oczywiście "Nostalgii" Andrieja Tarkowskiego, jak również do spotkania wybitnych postaci, w tym np. szefa wytwórni ECM.
Postaramy się zainteresować słuchaczy - oraz siebie - ofertą tej imprezy, bo choć odbywa się po raz drugi, my śledzić ją będziemy w pewnym sensie premierowo :)
O wszystkich najważniejszych wydarzeniach, związanych z "Nostalgią", opowie w RTK Karina Adamska.
Szczegóły do pobrania pod adresem:
www.malta-festival.pl
I jeszcze dwa przystanki warszawskie. Pierwszy to "Yours Gallery".
Tam do oglądania jest właśnie wystawa "Gamers". Autor - Bownik z Warszawy, rocznik 1977.
To może cytat z opisu wydarzenia? "E-Sport to sport elektroniczny - inaczej turnieje gier komputerowych - który rozwijając się w bardzo szybkim tempie, stał się jednym z najciekawszych zjawisk w nowym wieku, istniejacych w obszarze sportowej rywalizacji, technologii i przestrzeni wirtualnej. Jego początki wiążą się z grą Quake, która pozwalała na współzawodnictwo z innymi graczami - grupowe potyczki, zarówno w lokalnej sieci (LAN), jak i przez Internet. Dzięki dużej popularności tej gry, w 1997 r. w USA powstała Cyberathlete Professional League, czyli pierwsza na świecie liga zawodowych graczy."
Na "Gamers" zaprosi Jakub Śwircz. Znajdziecie na:
www.yoursgallery.pl
Drugi przystanek to BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego przy Dobrej.
W najbliższą środę rusza tam niezwykły projekt, przygotowany przez Kampanię Przeciw Homofobii. Cel - przypomnieć o prześladowaniach, których ofiarami padły osoby nieheteroseksualne.
W ramach "Berlin-Yogakarta" (znaczenie tytułu wyjaśnimy w tym wydaniu Tygodnika) odbędą się: wystawa, pokaz filmów ("Einstein seksu" i "Paragraf 175") oraz seminarium edukacyjne dla nauczycieli.
O projekcie opowie Katarzyna Remin. Szczegóły:
www.kph.pl
Zapraszamy od 13-tej!
Katarzyna Borowiecka. Agnieszka Obszańska. Michał Nogaś
rdk@polskieradio.pl
PL 00-977 Warszawa, Myśliwiecka 3/5/7
Katarzyna Borowiecka. Agnieszka Obszańska. Michał Nogaś
rdk@polskieradio.pl
PL 00-977 Warszawa, Myśliwiecka 3/5/7
"Bunkier" Kuśmirowskiego na zdjęciach: