66 dni do openera, a poza tym to dużo się dzieje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
66 dni do openera, a poza tym to dużo się dzieje

O P E N E R [od kuchni] za 66 dni + karnet do wzięcia --- radio stadion --- inne miasto, inne życie --- kino na granicy --- reanimacje --- ruski miesiąc dimy --- i'm sitting, i'm watching --- new age w wyspie --- jubileusz TVP Kultura

66 dni! Już tylko 66 dni!

Znamy nowe gwiazdy zagraniczne: boska Roisin i DeVotchka, która wciąż czeka w naszym kraju na odkrycie.

Trwając w przygotowaniach i odliczając, zwiększamy dawkę informacji. Mikołaj Ziółkowski prezentuje - tylko w Radiowym Domu Kultury - całą prawdę o "Openerze od kuchni". W tym tygodniu o tym, jak pozystkuje się gwiazdy.

Po opowieści - proszę zachować czujność! Kolejny karnet do wzięcia!!!

www.opener.pl

 

Rrrrrrrrrrradio Stadion nadaje! W różnych językach świata!

Czwarty odcinek finisażu Stadionu Dziesięciolecia. Rusza lokalny radiowęzeł. Projekt wykorzystuje jeden z najpowszechniejszych środków komunikacji tworząc partycypacyjną przestrzeń akustyczną, w której zacierają się terytorialne, tożsamościowe i symboliczne podziały. Ideą przewodnią tymczasowego radia będzie nie-polski charakter komunikatów i niezrozumienie treści nadawanych w wielu językach (komentarze sportowe po wietnamsku, manifesty polityczne po arabsku, wiadomości po rosyjsku, transmisja ze stanowiska handlowego). Odwołując się do strategii „radio art” projekt ma na celu stworzenie mikro-społeczności nadawców i słuchaczy, którzy trochę niezauważenie przez ostatnie lata urozmaicili krajobraz homogenicznego, postkomunistycznego miasta. Za mikrofonami: Jacek Skolimowski i Adam Witkowski.

Zaprosi, opowie, przedstawi Joanna Warsza.

www.stadion-x.pl

 

''

Postsocjalistyczne miasta mogą żyć! Na przykład: Warszawa.

 

Projekt "Inne miasto, inne życie" dotyczy transformacji przestrzeni miejskiej i publicznej Warszawy w kontekście podobnych procesów zachodzących w innych postsocjalistycznych miastach. Odnosi się do niedokończonych projektów socjalistycznej modernizacji, a także współczesnych przemian związanych z globalizacją i kapitalizmem, utopii społecznych i osobistych wyobrażeń lub pamięci o lepszym, innym życiu. Zaproszonym artystom postawiono pytanie, jakie procesy wpływają na przestrzeń współczesnej Warszawy i na wizualną strukturę miasta, pamięć i doświadczenie życia codziennego jej mieszkańców, na to, co w obowiązujących „podziałach postrzegalnego” jest widzialne, a co nie. Jakie jest miejsce i funkcja sztuki w kształtowaniu sfery publicznej?

W związku z projektem powstaną nowe prace, w większości realizowane w przestrzeni miejskiej Warszawy, a ich dokumentacja pokazywana jest w Małym Salonie Zachęty. Będą one realizowane sukcesywnie do końca lipca 2008, a wystawa będzie rozrastała się i ewoluowała w miarę rozwoju działań artystów. W kwietniu zrealizowana zostanie praca Trutha Stoisko, która zostanie umieszczona w miejscu, spełniającym idealne warunki dla handlu ulicznego w Warszawie. Na ekranie przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej nad sklepem Sezam, w przerwie między reklamami, będzie można zobaczyć wideo Łukasza Gronowskiego "Stać cię na więcej".

O całym projekcie opowie w RDK Joanna Sokołowska z warszawskiej Zachęty.

www.zacheta.art.pl

 

''

Telewizja Kultura obchodzi urodziny! Gratulacje i ukłony dla naszych Kolegów!

Naszym gościem będzie z-ca dyrektora TVP Kultura, Agnieszka Celeda.
 

''

Kino na granicy! Cieszyn (polski i czeski) żyje przeglądem filmowym!

Jedenaście filmów na dziesięciolecie.

Hoří, má panenko! | Pali się, moja panno (Miloš Forman, 1967)

Knoflíkáři | Guzikowcy (Petr Zelenka, 1999)

Kobieta samotna (Agnieszka Holland, 1981)

Kočár do Vídně | Wóz do Wiednia (Karel Kachyňa, 1966)

Marketa Lazarová | Małgorzata, córka Łazarza (František Vláčil, 1967)

Obchod na korze | Sklep przy głównej ulicy (Ján Kádar, Elmar Klos, 1965)

Skřivánci na niti | Skowronki na uwięzi (Jiří Menzel, 1969)

Spalovač mrtvol | Palacz zwłok (Juraj Herz, 1968)

Všichni dobří rodáci | Wszyscy dobrzy rodacy (Vojtěch Jasný, 1968)

Záhrada | Ogród (Martin Šulík, 1995)

Zmory (Wojciech Marczewski, 1978)

Czym jest przegląd? Dlaczego warto zajrzeć w majowy weekend do Cieszyna? Opowie dyrektor programowy, Maciej Gil.

www.kinonagranicy.pl

 

''

W Łodzi prawdziwe święto dla miłośników animacji.

Ruszyła piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Animacji - ReAnimacja 2008.

Wszystkie szczegóły (bo jest ich bardzo, bardzo, bardzo duże) - konkurs, panorama, pokazy:
www.reanimacjafestival.com

Zaprosi zefowa festiwalu, Izabela Wierzbińska.

 

  

''

Czasem nasi radiowi koledzy postanawiają napisać książkę. Pierwszą albo kolejną. Teraz kolej na Dimę.

2 maja trafi do księgarń nowe dzieło - uwaga! - Dmitrija Aleksandrowicza Strelnikoffa. Nazywa się "Ruski miesiąc" i opowiada o dwóch Rosjanach, którzy w Polsce zamierzają się żenić...

Więcej z notki wydawniczej: "Piotr Smirnoff to dla Polaków postać wielce podejrzana. Pochodzący z Moskwy emigrant, który czerpie dochody z dziwnych źródeł. Rozwodnik, a sądząc po nazwisku, zapewne także miłośnik mocnych alkoholi. Prawosławny chrześcijanin, który na dodatek wykazuje niezdrowe zainteresowanie kultem Swaroga, Peruna i Świętowita. Trudno się dziwić, że Kościół katolicki nie chce mu dać pozwolenia na ślub z piękną Polką, Stanisławą? Sprawa może się oprzeć nawet o Watykan.
Z perspektywy Piotra cała sytuacja przedstawia się, rzecz jasna, zgoła odmiennie. A wolna i demokratyczna Polska przełomu XX i XXI wieku to kraj budzący nieustanne zdumienie. Przemierzając Warszawę, której najważniejsze zabytki wciąż nie zostały odkupione od potomków rodziny carskiej, Smirnoff rozmyśla nad tym, co Polaków i Rosjan łączy, a co dzieli. Celnie trafia przy tym w stereotypy i fobie, na których jedni i drudzy budują poczucie swojej narodowej wartości".

Do sięgnięcia po lekturę namówi w Radiowym Domu Kultury sam autor. Książka ukazuje się, oczywiście pod patronatem Trójki. Będą egzemplarze do wzięcia.

www.wab.com.pl

 

''

We WRO: siedź i oglądaj!

Wystawa "I'm Sitting, I'm Watching" bierze swój tytuł od jednej z prezentowanych prac, powstałej w 2005 r. animacji komputerowej amerykańskiego artysty, Henry'ego Gwiazdy. Jak mówi sam artysta,   interesuje go nie tyle stopień realizmu, jaki można osiągnąć w komputerowej animacji, co kreacja dzieła jako frazy muzycznej, ruch, światło, postaci, nastrój. Ekspozycję tworzą zmieniające się w trakcie trwania wystawy realizacje międzynarodowych twórców powstałe w latach 2005-2007.
"I'm Sitting, I'm Watching" jest kolejną formą prezentacji prac z prowadzonej przez Centrum Sztuki WRO, największej w Polsce kolekcji dzieł medialnych. W Centrum stale dostępna jest również Czytelnia mediów – stanowiska komputerowe umożliwiające przeglądanie prac artystów z całego świata, w tym unikatowej kolekcji polskiego wideo.

Więcej i zaprosi Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka.

www.wrocenter.pl

 

''

Na trzydzieste urodziny - pop art z internetu.

Anna i Adam Witkowscy świętują trójkę z przodu. Z tej okazji w gdańskiej Wyspie wystawa.

New Age to nieco prowokacyjny tutuł wystawy. Nowy wiek: biologiczny, interwał generacyjny ale także odwołanie się do powracającej w kulturze figury  nieinstytucjonalnego życia duchowego, umieszczonego poza jednoznacznym kulturowym formatem oraz spełnianiem społecznych oczekiwań.

Wystawa chodzi po śladach wewnętrznych niezgodności, odzwierciedla raczej brak pewności niż ideowe oczywistości. Stanowi refleksję o kulturze jako zlepku systemów wartości, świadomie i nieświadomie wchłoniętych kulturowych schematów.

Projekt absorbuje szereg zróżnicowanych estetyk, dotyczących zarówno sztuki historycznej (Gaugin) i wspólczesnej (Warhol, Gilbert & George) oraz popkulturowych zapożyczeń. Jest wynikiem poszukiwania raczej niż znajdowania systemu odniesiania, próbą stworzenia osobistej retoryki świadomej lecz nie obciążonej istniejącymi możliwościami.

Do gdańskiej wyspy zaproszą osobiście artyści-jubilaci.

www.wyspa.art.pl

Polecane