Ciemna strona lata. O tych, którzy nie wracają z wakacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ciemna strona lata. O tych, którzy nie wracają z wakacji
Jest lato, ale wszystko ma swoją ciemną stronę. To czas, gdy więcej ludzi znika gdzieś bez śladuFoto: Jozef Sowa/Shutterstock.com

- Lato to dla nas trudny okres. Dzieci i młodzież mają wolne, jest cieplej, część z nich pragnie przeżyć przygodę i oderwać się od problemów - mówi Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji Itaka.

Posłuchaj

Zaginięcia. Ciemna strona lata Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tylko w te wakacje zaginęło ponad 1091 osób. Pracownicy Fundacji Itaka mają nadzieję, że większość z nich uda się znaleźć, bo zwykle tak właśnie się dzieje. Prezes organizacji przyznaje, że odnajduje się od 95 do 98 procent zaginionych. - Mamy kłopoty dopiero z tymi ostatnimi 5 procentami, które nazywamy osobami długotrwale zaginionymi. W każdym tygodniu i każdym miesiącu może się zdarzyć, że się odnajdą - opowiada Alicja Tomaszewska.

Jak dodaje, najkrócej trwają poszukiwania małych dzieci w wieku do siedmiu lat, które samotnie nie są w stanie przeżyć nawet doby bez opieki osób dorosłych. - Zabija je nie tylko zimno, ale również stres. Policja opracowała świetne procedury dotyczące poszukiwania dzieci, uruchamia wówczas alarm dla całej jednostki, strażaków i okolicznych mieszkańców. Wszyscy szukają malucha - wyjaśnia prezes.

Jaką rolę spełnia taka organizacja jak Fundacja Itaka? Czy jej pracę można porównać do pracy detektywów? Kiedy należy zareagować? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Karolina Krawczyk (psycholog i koordynator linii wsparcia, Fundacja Itaka), Alicja Tomaszewska (prezes Fundacji Itaka), Grzegorz Kostka (prawnik i fundraiser)
Data emisji:
31.07.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/mk

Polecane