"Trójka wraca do korzeni". Historia i współczesność Pelplina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka wraca do korzeni". Historia i współczesność Pelplina
Trójka w PelplinieFoto: Łukasz Karusta

W czwartek zabieraliśmy Państwa do Pelplina. Nasz reporter sprawdzał, jak żyli średniowieczni mnisi i wziął lekcję pisania gęsim piórem. Spróbował też przetłumaczyć najtrudniejsze słowa z dialektu kociewskiego.

Posłuchaj

Co słychać w średniowiecznym Pelplinie? Relacja Łukasza Karusty (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

To wszystko w ramach dziesiątego, jubileuszowego już przystanku na trasie radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".

Program 3 kontynuuje w 2017 roku swoją radiową podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze Trójki odwiedzili: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno i Bieruń. A w każdym miejscu, do którego zaglądają z reporterskim mikrofonem, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają jego specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 27 lipca w Pelplinie. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych, lokalnej kuchni i zwyczajach tego miasta położonego na tzw. Kociewiu, między Starogardem Gdańskim i Tczewem. Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporter Programu 3 - Łukasz Karusta - zaprosił do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników, animatorów kultury, przedsiębiorców - jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Pelpina. Zajrzeliśmy też do jedynej w Polsce Biblii Gutenberga i jedynej na świecie wydrukowanej z błędem. Sprawdzimy, w jaki sposób nowe technologie zawitały do Pelplina, bo… zawitały.


. .

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań!

***

Akcja "Trójka wraca do korzeni" planowana jest na cały rok. W następnych miesiącach stacja odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane