Prapremiera "39-89 Zrozumieć Polskę"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prapremiera "39-89 Zrozumieć Polskę"

L.U.C. 39-89 ZROZUMIEĆ POLSKĘ --- edinburgh festival --- sygnatury wojny --- kto ty jesteś? Polak stary --- paryż we wrocławiu --- chińscy mistrzowie tuszu --- wrzesień w dsh

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

L.U.C. spotyka "półwiecze diabła".

17 września ukaże się nowa płyta, a właściwie słuchowisko L.U.C.-a "39-89 Zrozumieć Polskę". To niesamowita podróż w czasie - opowieść o trudnych i tragicznych 50-ciu latach naszej historii.

W Radiowym Domu Kultury, w tym tygodniu, prapremiera dźwiękowa. 1 września utwór "A więc wojna..." będzie naszą piosenką dnia. A na 17 września też mamy plany...

L.U.C., tylko u nas, opowie, jak to się zaczęło, jaką rolę w produkcji płyty odegrały archiwalne taśmy Polskiego Radia - i dlaczego to dla niego ważna płyta.

To płyta ważna również dla nas. KIBICUJEMY!!!

www.eluce.pl

 

 

 

''

 Czy tusz może połączyć chinską tradycję z nowoczesnością? Odpowiedź brzmi: może.

Będzie się można o tym przekonać od 2 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Tam właśnie trafi, organizowana w ramach Dni Kultury Chińskiej w Polsce, wystawa "Chińscy mistrzowie tuszu. Tusz we współczesnej sztuce Państwa Środka".

Poza wystawą, zagra również - w Warszawie i Krakowie - Chińska Radiowo-Filmowa Orkiestra Symfoniczna.

Na wydarzenia zaprosi Marcin Jacobi z IAM. A my rozdamy zaproszenia na koncerty!

www.iam.pl

 

 

''

Jesteśmy w Edynburgu! Bo przecież RDK odwiedza wszystkie te miejsca w Europie i na świecie gdzie dzieje się naprawdę coś ważnego i alt!

A dokładnie to - jest w Szkocji nasza szalona dziewczyna, najbardziej nieokrzesana Instruktorka Radiowego Domu Kultury, czyli the one and only Agnieszka Obszańska.

Badamy sceny alternatywne. I spotykamy naszego przedstawiciela - Sambora Dudzińskiego, który - tak jak inni artyści - walczy o publiczność. Czasem na jego występ przyjdzie sześć osób, czasem pięćdziesiąt, a czasem...

Edynburski dyptyk Agnieszki Obszańskiej do posłuchania w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury. A wszystkie informacje na temat festiwalu do zdobycia tu:
www.eif.co.uk

 

 

 

 

''

Wrzesień '39 a sztuka współczesna? To do zobaczenia w Katowicach.

W Galerii Sektor 1 2 września ruszają "Sygnatury wojny" - wspólna wystawa kilku artystów, którzy przetransponowali wydarzenia sprzed 70-ciu lat na język sztuki współczesnej.

Część prac jest osobistym komentarzem i studium badań artystów nad historią – żywą reakcją na sytuacje konfliktowe, powstałe w następstwie wojny. Na wystawie będzie można obejrzeć pracę na banerze Dwa kraje – jeden problem (70 lat sprzątania po naziolach) i graffiti wg szablonu (wraz z instalacją) Zamiast głowy 3Fali, czyli Dariusza Paczkowskiego, swastyki Leszka Knaflewskiego, obiekty Tomasza Bajera krytykujące IG Farben – producenta Cyklonu B, Kącik medyczny Roberta Kuśmirowskiego oraz filmy Anny Orlikowskiej podejmujące temat rozkładu i śmierci. Rainer Ganahl zajmie się paktem Ribbentropp-Mołotow, znanym na Zachodzie pod nazwą Hitler-Stalin Pakt, Jerzy Kosałka odniesie się do problemu narodowej nienawiści i ulubionych kadrów z serialu Czterej pancerni i pies. W pracy Nie zapomnimy! Bogdan Wenda ujawni swój PESEL nawiązujący do tatuażów więźniów z Auschwitz, Janek Simon uruchomi dźwiękową instalację w jednym z katowickich kanałów, w którym usłyszeć będzie można głos dyktatora.

Do Katowic zaprosi Jola Bielańska, która wraz z Moniką Lewandowską, przygotowała wystawę.

www.gck.org.pl

 

 

''

Wnuk i dziadek we wspólnym projekcie. Kuba Szopka prezentuje swój dyplom.

To nietypowa i poruszająca wystawa. Mówi o problemach, z jakimi w dzisiejszej Polsce zderzają się osoby starsze. Kuba postanowił to pokazać, pan Czesław wcielił się w rolę modela.

Każdy z poruszanych tematów obrazują dwie plansze - plakat i hasło. Artysta przyznaje, nie było łatwo odnaleźć się w sytuacji, w której dziadek pozoruje własne samobójstwo.

Do poznańskiej Galerii Arsenał zaprosi sam Kuba.

www.kubaszopka.com (świetna muzyka na stronie!)

 

 

''

A może by tak skoczyć do... Paryża? Ale - zostając we Wrocławiu!

To możliwe, o ile odwiedzi się tamtejsze Muzeum Architektury. Tam trwa wystawa "50 lat dzielnicy La Defense".

Kto był, ten wie - miejsce to niezwykłe. Może się nie podobać, może zachwycać, ale na pewno budzi respekt!

Do MA we Wrocławiu zaprosi Michał Duda.

www.ma.wroc.pl

 

 

''

I na zakończenie - Dom Spotkań z Historią. Bo wrzesień to miesiąc dla tego miejsca bardzo ważny.

1 września od świtu na "Jawne komplety" zaprasza Paweł Passini. Będzie też instalacja, związana z wystawą "Oblicza totalitaryzmu". Ta z kolei połączy się w projektem teatralnym wokół "Doktora Żiwago" Pasternaka.

Szczegóły zdradzi Kasia Puchalska.

www.dsh.waw.pl

 

RDK: Agnieszka Obszańska (Edinburgh), Michał Nogaś i Rico Jaźwiński (Warszawa);
rdk@polskieradio.pl

Polecane