Kazimierz Papée. Dyplomata w trudnych czasach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kazimierz Papée. Dyplomata w trudnych czasach
WatykanFoto: Shutterstock/ ultramansk

To najdłużej służący polski dyplomata, którego misja trwała 37 lat. Kazimierz Papée działał w interesie Polski w najtrudniejszych dla niej czasach.

Posłuchaj

Rozmowa z prof. Żarynem o Kazimierzu Papée (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kazimierz Papée jest jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej dyplomacji. Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku, poseł RP w Pradze, najważniejszą część swojej kariery spędził w Watykanie - najpierw jako ambasador RP w latach 1939-58, a potem (do 1972 roku) jako nieoficjalny przedstawiciel rządu RP na uchodźctwie.

- Ambasada w Watykanie była bardzo ważną placówką, jeszcze przed powstaniem II RP. Już wtedy Komitet Narodowy Polski wiedział, że to bardzo ważne miejsce w przestrzeni światowej dyplomacji i należy tam swoje polityczne interesy ujawniać - mówi prof. Jan Żaryn. Początki pracy w Stolicy Apostolskiej, ze względu na wybuch II wojny światowej, były trudne. Mimo to Kazimierz Papée prowadził bardzo skuteczną działalność wśród polityków w Rzymie.

Więcej na temat niezwykłej kariery dyplomatycznej Kazimierza Papée można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 19.07.2017
Godzina emisji: 15.07

ml/mk

Polecane