Diagnostyka bez bólu. Ortopedia przyszłości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Diagnostyka bez bólu. Ortopedia przyszłości
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ chomobosan

Bezinwazyjne badania stawów, ataki hakerów na smart-lodówki i technologia wspierająca właścicieli psów - Kuba Witkowski przedstawia najświeższe ciekawostki ze świata nauki, biznesu i technologii.

Posłuchaj

Kuba Witkowski o nowościach ze świata technologii, nauki i biznesu (Trójwymiar/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nadchodzi rewolucja w sposobie diagnozowania stanu układu ruchu. Na Politechnice Opolskiej opracowano bezinwazyjny sposób badania stawów - to wibroakustyczna ocena ruchu. - Do tej pory, żeby zbadać i określić stan chorobotwórczy, wykonywano badania inwazyjne. Nasze badanie może umożliwić niwelację tego - mówi Mirosław Szmajda z Politechniki Opolskiej. Jednak przed naukowcami z Opola ciągle wiele pracy, zanim ich technologia wejdzie do szerokiego użytku.

Nowa metoda diagnostyki stawów szerzej opisana została w audycji, w której mówimy również o tym, że rośnie liczbie ataków hakerskich na urządzenia typu pralki czy drukarki, mające dostęp do internetu. Jak sprawić, by nasz sprzęt nie stał się internetowym "zombie"?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym wspominamy także o Polakach - twórcach inteligentnej piłeczki dla psów, która w nauce aportowania wykorzystuje technologię sensoryczną i big data.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 19.07.2017
Godzina emisji: 18.33

ml/mk

Polecane