Jak nie być chorym na wszystko? Szwedzi znają sposób

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak nie być chorym na wszystko? Szwedzi znają sposób
Endorfiny uwalniane w czasie wysiłku fizycznego wpływają na stopniową poprawę naszego nastroju. - Dopiero po tygodniu, dwóch od wykonanego wysiłku fizycznego odczuwamy wzrost przyjemności i radości - opowiada fizjoterapeutaFoto: g-stockstudio/ Shutterstock

- Brak ruchu dopiero niedawno znalazł się na liście Światowej Organizacji Zdrowia jako jeden z czynników wpływających na obniżenie średniej wieku i zapadalności na długą listę chorób - mówi fizjoterapeuta, Wojciech Długołęcki.

Posłuchaj

Jak ruch wpływa na nasze samopoczucie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyd. Smak Słowa Wyd. Smak Słowa

Każdego dnia 15 tys. osób na świecie zabija brak ruchu, co może zadziwiać, a jednocześnie nie wywołuje paniki, bo na co dzień nie widzimy tego problemu. O tym, jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł, opowiada książka "Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta". Autorzy - Anders Hansen i Carl Johan Sundberg - obalają w niej dziesiątki mitów i przekonują o tym, jak 30-minutowy codzienny spacer może nas uchronić przed chorobami.

- Brak ruchu jest czynnikiem, który silniej wpływa na rozwój demencji niż kwestie genetyczne. Sama świadomość tego problemu nie wystarczy, bo to, że ludzie wiedzą, jak dbać o zdrowie, nie znaczy, że wcielają to w życie - podkreśla dr Ewa Jarczewska-Gertc, psycholog.

Czy półgodzinny spacer faktycznie może nas uratować? Jak oglądanie telewizji skraca nasze życie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Ewa Jarczewska-Gertc (psycholog), Wojciech Długołęcki (fizjoterapeuta)
Data emisji:
17.07.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/mk

Polecane