Facebook będzie czytał nasze myśli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Facebook będzie czytał nasze myśli?
zdjęcie ilustracyjneFoto: racorn/shutterstock.com

Technologia interfejs-mózg komputer może pomóc osobom niepełnosprawnym, ale nie tylko. Również Facebook chce wprowadzić możliwość komentowania postów za pomocą myśli użytkowników.

Posłuchaj

Jak działa technologia interfejs-mózg komputer? (Trójwymiar)
+
Dodaj do playlisty
+

burza smartfon FREE 1200_660.jpg
Czy smartfony przyciągają pioruny?

Interfejs-mózg komputer to oprogramowanie, które pozwalają przekształcić sygnały płynące z mózgu na wiadomości cyfrowe. Dzięki użyciu specjalnego urządzenia, które wkładamy na głowę, osoby niepełnosprawne mogą komunikować się z robotami czy komputerami.

- Interfejs-mózg komputer opiera się na badaniu EEG i posiada 16 sensorów. Sygnał jest zbierany do komputera przez bluetooth i zmiany wywoływane mimiką twarzy są w stanie wpłynąć na pewne procesy sterowania czy np. gdy korzystamy z robota mobilnego, możemy się uśmiechnąć i on wówczas pojedzie do przodu, a gdy zaciśniemy zęby on stanie - wyjaśnia Natalia Browarska, szefowa koła naukowego bioinżynierów Politechniki Opolskiej.


inteligentny dom FREE 1200_660.jpg
Dom, który odpowiada na nasze potrzeby

W programie mówimy również o nawigacji dla żeglarzy, opracowanej przy udziale naukowców z Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz konkursie Smoghaton, który ma na celu poszukiwanie innowacji zapobiegających smogowi, walczących ze smogiem i wykorzystujących smog jako materiał do produkcji. Więcej szczegółów w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 12.07.2017
Godzina emisji: 18.34

sm/gs

 

Polecane