Warsztaty "Widzieć inaczej". Niewidomi na rynku pracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warsztaty "Widzieć inaczej". Niewidomi na rynku pracy
zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/shutterstock.com

Stefan Dunin-Wąsowicz z zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach nie ukrywał, że tytuł warsztatów "Widzieć inaczej" ma wiele znaczeń. - Przede wszystkim jest to marzenie, żeby osoby niewidome i słabowidzące znalazły się w głównym nurcie pracy, tak jak osoby widzące. Wierzymy, że jest to możliwe - mówił. 

Posłuchaj

Warsztaty "Widzieć inaczej". Niewidomi na rynku pracy (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Warsztaty miały przekonać pracodawców, że warto zatrudniać osoby niewidome. Tomasz Wojakowski, jeden z prowadzący warsztaty, przyznał, że będąc jeszcze osobą widzącą, był aktywny zawodowo i wie, jaka jest wartość pracy. - Byłem grafikiem, później nastąpiła choroba i duża zmiana - wspominał. 

Goście Elżbiety Korczyńskiej podkreślili ogromną wagę pracy dla pełni człowieczeństwa osób niepełnosprawnych. - Praca jest swego rodzaju początkiem i końcem. Udany proces przygotowania młodego człowieka niepełnosprawnego powinien się skończyć godną, samodzielną pracą i zdolnością do życia w pełnej autonomii emocjonalnej i materialnej. Musimy się nauczyć zbudować most od edukacji, zdobywania orietnacji przestrzennej, czytana Braille’a do końca, bo tylko wtedy ta praca jest spełniona - ocenił Stefan Dunin-Wąsowicz 

Jak historycznie zmieniało się zatrudnienia niewidomych w Polsce?  Jakich zmian wymaga zatrudnienie osób niewidomych? Jakie firmy uczestniczyły w warsztatach? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której w cyklu "Na wyciągnięcie ręki" rozmawialiśmy z Andrzejem "e-mollem" Kowalczykiem o integracyjnym domu pracy twórczej. 

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Stefan Dunin-Wąsowicz (członek Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach), Tomasz Wojakowski (członek Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, pracownik PEFRON-u, prowadzący warsztaty)
Materiał dodatkowy przygotował: Kuba Witkowski
Data emisji: 29.06.2017
Godzina emisji: 15.08

gs/jp


 

Polecane