Kuba Strzyczkowski jest Mistrzem Mowy Polskiej!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Redaktor Kuba Strzyczkowski, profesor Stefan Stuligrosz, aktorka Grażyna Barszczewska i redaktor Tomasz Sianecki - to nowi Mistrzowie Mowy Polskiej. Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej otrzymał profesor Władysław Bartoszewski. Laureatom gratulujemy!

Po raz ósmy z kolei i po raz pierwszy w Poznaniu - tytuł został przyznany osobom, które cenią i kultywują piękną, poprawną polszczyznę.

Tytuły Mistrzów Mowy Polskiej przyznają eksperci, ale nie tylko. Co roku sumą głosów wysłanych za pośrednictwem sms-ów, internetu i poczty wyłaniany jest Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. W tym roku tytuł otrzymał dziennikarz radiowy i telewizyjny Kuba Strzyczkowski. Jury przyznało również nagrodę specjalną - Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej. Laureatem został prof. Władysław Bartoszewski. Dołączył do dotychczasowych "wawrzynowców" - Ireny Kwiatkowskiej, Janusza Tazbira i Wiktora Zina.

 

Najstarszy spośród dzisiejszych laureatów - profesor Stefan Stuligrosz to znany w Polsce i świecie dyrygent, najbardzie znany Wiekopolanin, twórca chóru "Poznańskie Słowiki". Przez wiele lat był wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej i pełnił funkcję rektora tej uczelni. Profesor otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych, m.in w ubiegłym roku nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego - przyznawaną za wybitne osiągnięcia w chóralistyce. Kunszt profesora doceniono także za granicą. Uhonorowano go symbolicznymi kluczami do takich miast jak Nowy Jork, Filadelfia czy Chicago. Profesor Stuligrosz jest także kompozytorem. Wraz ze swoim chórem nagrał wiele płyt.

Grażyna Barszczewska - to czołowa aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna i radiowa. W swoim dorobku ma ponad 150 ról dramatycznych i komediowych, występowała także w kabarecie i na estradzie jako piosenkarka, nagrała płyty. Pracuje głównie w stołecznym Teatrze Polskim i na innych warszawskich scenach; gościła też kilkakrotnie w poznańskiej Scenie na Piętrze. Barszczewską spopularyzowały seriale telewizyjne, m.in "Kariera Nikodema Dyzmy". Aktorka jest rodowitą warszawianką, ukończyła PWST w Krakowie, ma też wykształcenie muzyczne. Wraz z mężem wspiera fundację na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie, syn jest operatorem filmowym.

Trzeci dzisiaj ogłoszony Mistrz Mowy Polskiej - również warszawiak - Tomasz Sianecki - to dziennikarz radiowy i telewizyjny; oprócz studiów dziennikarskich ukończył też prawnicze; wcześniej znany z anteny radiowej "trójki" - od 11 lat jest związany z TVN pracuje też w TVN-24, gdzie m.in. prowadzi program "Szkło kontaktowe". Jest także autorem serialu dokumentalnego "Wielkie ucieczki"; zdobył telewizyjnego Wiktora.

Nominowanych było dziesięć osób - oprócz trojga laureatów - Andrzej Seweryn, Andrzej Zalewski, Jacek Fedorowicz, Kuba Strzyczkowski, Piotr Kraśko oraz dwaj kolejni przedstawiciele Poznania - dyrektor opery, Sławomir Pietras i aktor Zbigniew Grochal.

Galę w poznańskim "Teatrze Nowym" ubarwił występem zespół Affabre Concinui.

Konkursowi "Mistrz Mowy Polskiej" od początku patronuje Polskie Radio.

Polecane