Konflikt w Syrii. "Państwo Islamskie już się nie liczy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konflikt w Syrii. "Państwo Islamskie już się nie liczy"
Żołnierze ONZ obserwują walki niedaleko miasta Al-Kunajtira Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

- Państwo Islamskie to jest margines. Liczy się tylko w sposób symboliczny, jako pretekst do zaangażowania tych wielkich. USA, Trump mówią, że walczą w Syrii z IS i z wszelkimi przejawami terroryzmu, Rosjanie robią dokładnie to samo - ocenia dr Agnieszka Bryc.

Posłuchaj

Konflikt w Syrii. "Państwo Islamskie już się nie liczy" (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

katar doha 1200 free.jpg
Konflikt państw arabskich z Katarem. Co dalej?

Co leży u podłoża rosnącego napięcia amerykańsko-rosyjskiego w Syrii? - Chodzi o przyszły kształt Syrii i strefy wpływu czy kontroli wielkich mocarstw. Faktycznie widać, że od dłuższego czasu ofensywa wojsk syryjskich, rządowych, przy wsparciu rosyjskim i irańskim tak skutecznie wypierała wszelką opozycję, tu nie chodzi o tzw. Państwo Islamskie czy pozostałe wojska rebelianckie, że widać było na horyzoncie perspektywę zakończenia tego konfliktu, ale w scenariuszu tworzonym przez stronę syryjsko-rosyjsko-irańską - ocenia gość "Raportu o stanie świata"

Jaką rolę odgrywa w Syrii Iran? Jak zmieni się rzeczywistość na Bliskim Wschodzie po upadku tzw. Państwa Islamskiego? Jakie wiążą się z tym zagrożenia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której mówiliśmy także o: 

  • Czy Unii Europejskiej grozi trwały konflikt między wschodem a zachodem?
  • Upada rząd Rumunii, czy choroba korupcji jest w tym kraju uleczalna?
  • Dlaczego bogaci piłkarze i trenerzy nie chcą płacić podatków?
  • Rozmowa z autorem książki o Armii Oporu Pana, jednej z najbrutalniejszych organizacji terrorystycznych naszych czasów.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorzy materiałów: Adrian Bąk
Goście: Beata Płomecka (korespondenta Polskiego Radia w Brukseli), Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międznarodowych), dr Agnieszka Bryc (Instytut Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Krzysztof Błażyca (autor książki "Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy")
Data emisji: 24.06.2017
Godzina emisji: 14.07

gs/zi

Polecane