Kto chętnie przejdzie wcześniej na emeryturę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kto chętnie przejdzie wcześniej na emeryturę?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie listów do 19 milionów ubezpieczonych, z informacją o hipotetycznej emeryturze wyliczonej na podstawie składek odłożonych do końca 2016 roku. 

Posłuchaj

Kto chętnie przejdzie wcześniej na emeryturę? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

praca pracoholizm 1200.jpg
Czy czas pracy należy skrócić?

Jak przypomniał Kuba Strzyczkowski, w liście będą także informacje o kapitale początkowym i wyliczenie, ile trafiło do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego, jeżeli jesteśmy w OFE. Zakład podaje dwie kwoty emerytur. Jedna jest wyliczona na podstawie aktualnych składek, z założeniem, że dłużej nie będziemy pracowali. Druga kwota jest wyliczona z założeniem, że będziemy pracować do emerytury. Wyliczenia dotyczą jeszcze obowiązującego wieku emerytalnego, czyli 67 lat. Z początkiem października wejdą w życie przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. Na emerytury będzie mogło odejść rekordowo dużo osób - 550 tys. Polaków, ponad połowa z nich uzyska takie uprawnienia w wyniku obniżenia wieku emerytalnego. 

- List od ZUS warto przeczytać, bo 90 procent z nas nie wiem, ile ma odłożonych składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Drugą bardzo ważną rzeczą w tym liście jest kapitał początkowy. To szczególnie istotne dla osób, które będą przechodziły na emeryturę, a pracowały przed 1999 rokiem. Jeśli otworzą one list i w tej rubryce zobaczą "0", będzie to sygnał, że powinny jak najszybciej zebrać dokumenty i udać się do ZUS, aby wyliczyć kapitał początkowy - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

księgowa podatek 1200.jpg
Czy mamy problem z uczciwym traktowaniem podatnika?

Andrzej Strębski, niezależny ekspert emerytalny ocenia, że prognozy wysłane obecnie przez ZUS są obarczone dosyć dużym błędem. - Na prawidłowości tej prognozy będą rzutować chociażby zarobki, jakie emeryt w okresie tych najbliższych lat będzie osiągał. Nie wiemy, jaka będzie waloryzacja składek i zebranego kapitału - wylicza. Jak dodaje, na zmianę wyliczeń wpłynie także wydłużająca się długość życia Polaków.

Z czego wynika sposób, w jaki ZUS wylicza hipotetyczną emeryturę ? Czym różni się ona od emerytury prognozowanej? Czego nie uwzględniają wyliczenia ZUS? Czy ustalenie kapitału początkowego zawsze jest możliwe? Jakie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest szczególnie ważne dla przyszłych emerytów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), Andrzej Strębski (niezależny ekspert emerytalny), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), Jarosław Janecki (główny ekonomista
Société Générale), Grzegorz Byszewski (Pracodawcy RP), Andrzej Fesnak (European Financial Consultant)
Data emisji: 22.06.2017 
Godzina emisji: 12.07

gs/ei

Polecane