Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy
Gustaw Herling-Grudziński (1995 r.)Foto: PAP/Damazy Kwiatkowski

- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.

Posłuchaj

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem krytyka literackiego prof. Włodzimierza Boleckiego trudno znaleźć w literaturze europejskiej porównywalne projekty pisarskie, rozmach intelektualny i artystyczny, także szerokość spojrzenia na Europę Wschodnią i Zachodnią. Gustaw Herling-Grudziński nie był jedynie twórcą literatury łagrowej. W "Klubie Trójki" proponujemy spojrzeć na niego inaczej - jako na pisarza południa, kultury śródziemnomorskiej, a nie tylko mroźnej rosyjskiej północy. Nie zapomnimy też o tym, że to metafizyka przede wszystkim przenika całą jego twórczość.

Goście opowiadają m.in. o miłości pisarza do sztuki, malarstwa holenderskiego, także o okresie włoskim w jego życiu i ciągłym podążaniu za tym, co niejednoznaczne.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (krytyk literacki, biograf, wydawca i przyjaciel Gustawa Herlinga-Grudzińskiego), dr Magdalena Śniedziewska (znawczyni twórczości pisarza, historyk sztuki, polonistka, italianistka)
Data emisji:
21.06.2017
Godzina emisji: 21.08

czaj/ei

Polecane