Czy przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Jak wynika z dokumentów Instytutu Badań i Analiz OSB, przedsiębiorcy w Polsce mają liczne obawy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Aż 23 procent pytanych uważa, że sytuacja w ich firmie pogorszy się. Czy naprawdę mają oni powody do zmartwienia?

Posłuchaj

Czy przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość?
+
Dodaj do playlisty
+

Obawy wzbudzają m.in.: perspektywa wzrostu podatków, kosztowne obietnice socjalne, wzmożone kontrole skarbowe czy brak programu wsparcia dla małych firm. Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski twierdzi jednak, że z przeprowadzonych badań wynika, iż od początku roku optymizm wśród przedsiębiorców zaczyna rosnąć. Poprawia się bowiem kondycja naszej gospodarki, klimat gospodarczy na świecie jest lepszy, co sprawia, że przedsiębiorca nie spotyka się z deficytem popytu. Rynek się rozwija w dynamicznym tempie.

Gość Kuby Strzyczkowskiego podkreśla, że choć w Polsce wiele się zmienia, konieczne jest z jednej strony znalezienie równowagi i spójności w procesach ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, a z drugiej - uszczelnienie systemu podatkowego. 

Zdaniem Roberta Składowskiego, prezesa Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, polski przedsiębiorca "żyje co pięć dni". Dziesiątego wypłaca pensje, piętnastego płaci ZUS, dwudziestego podatek dochodowy, dwudziestego piątego VAT, a trzydziestego spłaca kredyt. - Żyjemy nadziejami, że kolejny miesiąc będzie lepszy. Niełatwo dzisiaj polskim przedsiębiorcom związać koniec z końcem, tym bardziej, że polskie kredyty nie są tanie - mówi ekspert.

W audycji pytamy również o Powszechny Samorząd Gospodarczy, o Konstytucję Biznesu, o obietnicę 100 zmian dla polskich przedsiębiorców. Co na ten temat mówią pozostali goście i słuchacze audycji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Łukasz Kozłowski (ekspert ds. ekonomicznych Pracodawców RP), Kaja Kwaśniewska (Business Center Club), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Robert Składowski (prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl), Krystyna Bobińska (Instytut Sobieskiego), Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion)
Data emisji: 21.06.2017 
Godzina emisji: 12.07

czaj/mk

Polecane