Kazachska Polonia i Expo, czyli Trójka nadaje z Astany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kazachska Polonia i Expo, czyli Trójka nadaje z Astany
AstanaFoto: Ernest Zozuń

W ramach akcji "Trójka - jesteśmy połączeni" tym razem Program Trzeci Polskiego Radia odwiedził Astanę - stolicę Kazachstanu.

Posłuchaj

Miasto w budowie. Skomplikowana historia Astany (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej rozpoczęli jesienią 2016 cykl "Trójka - jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość - zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw. Kolejnym miejscem na mapie reporterskich podróży Programu 3 Polskiego Radia była Astana. Relacje ze stolicy Kazachstanu przekazał słuchaczom Trójki Ernest Zozuń.

Astana to "nowa" stolica Kazachstanu. Zastąpiła w tej roli miasto Ałmaty (dawniej Ałma-Atę), które do 1997 roku były miastem stołecznym. Dzięki ogromnym nakładom finansowym władz, w ciągu zaledwie kilkunastu lat z mało znaczącego miasta w stepie Astana stała się prężnym ośrodkiem administracyjnym i usługowym. Jak grzyby po deszczu wyrosły tam kolejne budynki o nowoczesnej architekturze: pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Niepodległości, siedziba Mażylisu i Senatu, Bulwar Nurzhol, Pałac Sztuki Szabyt, Wieża Kazach Eli, Wieża Bajterek, stadion Astana Arena, Kazachska Filharmonia Narodowa i nowy port lotniczy.

Od 10 czerwca w mieście odbywa się światowa wystawa Expo (m.in. z udziałem Polski), która była jednym z tematów audycji Ernesta Zozunia - dziennikarza zajmującego się w Trójce polityką i sprawami międzynarodowymi. Ponadto w ramach cyklu "Trójka - jesteśmy połączeni" pojawiły się tematy takie, jak m.in.: Polonia w Kazachstanie (mieszka tu ok. 30 tys. Polaków), specyfika lokalnego ustroju (Kazachstan jest republiką prezydencką, od grudnia 1991 roku prezydentem jest Nursułtan Nazarbajew, a konstytucja gwarantuje mu możliwość ubiegania się o reelekcję dowolną liczbę razy), a także miejscowa geopolityka (silne wpływy rosyjskie i chińskie). Zapraszamy do słuchania dołączonych dźwięków.

Akcja "Trójka - jesteśmy połączeni" realizowana jest przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, Wenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles oraz Pulę.

Polecane