OFF Festival Katowice 2017: "Wszyscy" w Kawiarni Literackiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
OFF Festival Katowice 2017: "Wszyscy" w Kawiarni Literackiej
OFF Festival 2014. Spotkanie w Kawiarni LiterackiejFoto: A. Burakowski / OFF Festival

- Spotkania w Kawiarni Literackiej podczas tegorocznego OFF Festivalu będą się toczyły wokół słowa "Wszyscy". Dlatego, by choć na chwilę zapomnieć o podziałach i skupić się na tym, co nas łączy - mówi Artur Rojek.

Posłuchaj

OFF Festival Katowice 2017: "Wszyscy" w Kawiarni Literackiej (Aksamit/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tegoroczna Kawiarnia Literacka, której kuratorką została Sylwia Chutnik, będzie nawiązywać do atmosfery czytania w domu. Gdzieś na łóżku lub w wygodnym fotelu. Spokojnie i wbrew natłokowi pracy i codziennej szamotaninie. Motywem przewodnim literackich rozmów jest wspólnota. Na chwilę zawieszone zostaną spory i podziały, a uczestnicy zastanowią się, czy jest coś, co nas łączy i sprawia, że możemy powiedzieć: wszyscy?

Organizatorzy zapraszają na debaty i słuchowiska, czyli czytanie książek przez ich autorów i autorki wraz z akompaniamentem muzyków. W trakcie festiwalu zobaczyć będzie można wystawę okładek książek zaproszonych gości, w ramach akcji Oceń książkę po okładce. W namiocie Kawiarni znajdować się będzie również księgarnia, gdzie będzie można oddać się najważniejszej czynności na świecie: kompulsywnym zakupom książek.

 

Piątek, 4 sierpnia

17.30 Wszyscy jesteśmy dziwni

Łatwo nazwać kogoś wariatem, ale co stanie się, kiedy ktoś powie tak o nas? Jakie są normy społeczne i kto zasługuje na miano Innego? Czy można być dumnym dziwakiem i jaka jest cena życia na marginesie. O tym mówić będą: Karolina Sulej (dziennikarka i kulturoznawczyni, której książka o Coney Island i Paradzie Syren będzie miała premierę za kilka tygodni) i Maciej Sieńczyk (rysownik, kolekcjoner i autor książki "Wśród przyjaciół")

19.30 Wszyscy boimy się wojny

Wojna już trwa. W krajach ościennych, na Dalekim Wschodzie, za drzwiami. Pytanie, kiedy przyjdzie i do nas - a może już staliśmy się żołnierzami, nie zdając sobie z tego sprawy? O co w takim razie walczymy i czy jest możliwa dezercja? Do tych rozważań zaproszona została Grażyna Plebanek, pisarka mieszkająca na co dzień w Brukseli, i Ziemowit Szczerek, dziennikarz i pisarz odkrywający meandry wschodnich lądów.

21.40 Słuchowisko, czyli Michał Witkowski czyta fragmenty nowej książki "Alexis"


Sobota, 5 sierpnia

17.35 Wszyscy jesteśmy z Lema

Stanisław Lem odkrył przed nami kosmos, roboty, nowoczesność, która stała się dość szybko czymś oczywistym. Odkrył też człowieka. A w czasie festiwalu Wojciech Orliński odkryje dla gości Lema. Pomoże mu w tym Szymon Kloska, bibliofil, dziennikarz.

22.00 Wszyscy płaczemy

Pewnie, że trzeba być człowiekiem sukcesu. Uśmiechniętym i zadowolonym. Jeśli jest nam smutno, to zawsze można łyknąć tabletkę lub iść na terapię. Lub się po prostu rozpłakać.

O tym, jak to jest być ostentacyjnie nieszczęśliwym, opowiedzą: Małgorzata Halber, dziennikarka muzyczna i autorka "Najgorszego człowieka na świecie", Natalia Fiedorczuk-Cieślak, autorka "Jak pokochałam centra handlowe", wokalistka oraz Robert Rient, autor reportaży o Świadkach Jehowy.

0.05 Słuchowisko Natalii Fiedorczuk-Cieslak, czyli fragmenty "Jak pokochałam centra handlowe", przy akompaniamencie żeńskiej zespołu Wilcze Jagody.

 

Niedziela, 6 sierpnia

17.30 Wszyscy jesteśmy zwierzętami

Oczy zwrócone w stronę przyrody. Bo najpierw ją zepsuliśmy, a teraz mamy na ten temat refleksję. Tylko czy drzewa i zwierzęta nam wybaczą?

O ptakach, wilkach i komarach mówić będzie Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon".

19.30 Wszyscy lubimy, żeby się coś działo

Proza gatunkowa, przygody i akcja: co łączy starą Warszawę, powieść dla młodzieży i podsłuchiwanie swojego ojca? Opowiedzą o tym Julia Szychowiak, poetka, Rafał Kosik, najpopularniejszy autor powieści dla młodzieży i Grzegorz Kalinowski, autor cyklu "Śmierć frajerom".

21.40 Słuchowisko Szczepana Twardocha przy akompaniamencie Kobiety z Wydm.

(mat. promocuyjne/mk)

Polecane