"Rozumiał Niemców ze Wschodu". Wspomnienie Helmuta Kohla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rozumiał Niemców ze Wschodu". Wspomnienie Helmuta Kohla
Helmut KohlFoto: PAP/EPA/Attila Kisbenedek

- Helmut Kohl nie był zainteresowany polityczną propagandą, ale tym, co myśleli zwykli ludzie - mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz dziennikarz "Die Welt" Claus Christian Malzahn.

Posłuchaj

"Rozumiał Niemców ze Wschodu". Wspominamy Helmuta Kohla (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W wieku 87 lat zmarł Helmut Kohl. W "Raporcie o stanie świata" przypomnieliśmy sylwetkę jednego z najwybitniejszych polityków XX wieku.

Helmut Kohl - były kanclerz RFN i polityk chadecki - odegrał istotną rolę w zjednoczeniu Niemiec, znacząco wpłynął na proces integracji europejskiej. Jest uważany za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Na czele kraju, jako kanclerz, stał przez 16 lat. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.

Kohl był orędownikiem uchwalenia i wprowadzenia w życie traktatu z Maastricht w 1992 roku, powołującego do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę oraz traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który wprowadził zmiany w prawie wspólnotowym. To za jego rządów został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych.

Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

W latach 70. był premierem rządu Nadrenii-Palatynatu. Po raz pierwszy na stanowisko kanclerza federalnego został wybrany po upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku. Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach, do porażki we wrześniu 1998. Wówczas to Kohl ustąpił z urzędu kanclerskiego po 16 latach sprawowania funkcji. W powojennej historii Niemiec był najdłużej urzędującym kanclerzem.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy prezydent Trump jest podejrzany o utrudnianie śledztwa? Czy to tylko amerykańskie liberalne media nie mogą przeboleć porażki wyborczej swojej faworytki?  
  • Czy ostatnie rozruchy w Rosji są zapowiedzią zmiany politycznej, czy wręcz przeciwnie?
  • Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, czyli jak w rok stworzyć największą siłę polityczną w kraju.
  • Jak zrozumieć uchodźcę - zadania dla ratowników medycznych i lekarzy - relacja z pewnej gry terenowej.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorzy materiałów: Maciej Jastrzębski, Agata KasprolewiczPaweł Drozd
Goście:
dr Marcin Fatalski (amerykanista, UJ), Grzegorz Dobiecki (Polsat News 2)
Data emisji: 17.06.2017
Godzina emisji: 14.08

IAR/mk

Polecane