Czy smartfony przyciągają pioruny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy smartfony przyciągają pioruny?
Opowieści o tym, że nasze telefony przyciągają pioruny należy zdaniem naukowców włożyć między bajkiFoto: Albina Glisic / Shutterstock

Specjaliści obalają mit, jakoby nasze telefony miały moc przyciągania silnych wyładowań atmosferycznych. Dla sprzętu elektronicznego natomiast pioruny stanowią poważne zagrożenie.

Posłuchaj

Nowości technologiczne tygodnia (Trójwymiar/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Choć o występujących latem w Polsce burzach wiadomo sporo, to jednak jest to zjawisko atmosferyczne wciąż nie do końca poznane. - Najgorsze są przypadki wyładowań bezpośrednich, bo wtedy obiekt, w który uderzył piorun, narażony jest na działanie bardzo dużego prądu o wysokim natężeniu i napięciu. Nawet jeśli wyładowanie nie dotyczy bezpośrednio naszego domu, tylko sąsiada, to może się okazać, że pole elektryczne i magnetyczne spowoduje zaindukowanie przepięć w naszej instalacji, co z kolei doprowadzić może do uszkodzenia urządzeń czy nawet samej instalacji - mówi dr inż. Konrad Sobolewski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Czy piorunochrony skutecznie chronią nasze domy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w którym opowiadamy również o polskiej fabryce mikrosatelitów i cyfrowych bankierach.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Arkadiusz Ekiert
Data emisji: 14.06.2017
Godzina emisji: 18.37

sm/mk

Polecane