O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Wyniki badań rezonansem magnetycznym wykazały, że ludzki mózg inaczej przetwarza informacje o osobach, które są zaliczane do grupy własnej, a inaczej informacje o osobach, od których wolelibyśmy się odciąć - do takich wniosków doszli badacze zespołu Susan Fiske.

Posłuchaj

O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Chociaż tego nie chcemy, z wielką łatwością potrafimy dehumanizować, to znaczy sprawić, by człowiek, który się od nas różni w sposób niezwykle wyrazisty, przestał być widzialny. Obawiamy się, że jego odmienność stoi na drodze do naszego szczęścia.

Żyjemy w czasach, w których grupa, która jest inna niż ta, do której przynależymy, staje się w naszych oczach zagrożeniem. Według teorii tożsamości to właśnie z grupy czerpiemy naszą samoocenę. Dzięki niej czujemy się lepsi, bardziej spełnieni. Gdy więc zderzamy się z odmiennością, staje się to zagrożeniem dla naszego poczucia własnej wartości. Tymczasem, jak mówi psychologia, to właśnie zderzenie z różnorodnością umożliwia nam wejście na wyższy poziom rozwoju.

W "Klubie Trójki" spotkaliśmy się z autorami książki "Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią", psychologami społecznymi dr Nataszą Kosakowską-Berezecką oraz dr. Tomaszem Bestą.

Jak zmienić trudne relacje z ludźmi, którzy mają inaczej niż my? Czego tak naprawdę się boimy? Jak poradzić sobie z podziałami? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Program powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Natasza Kosakowska-Berezecka, dr Tomasz Besta (psychologowie społeczni, trenerzy, autorzy książki "Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią")
Data emisji:
13.06.2017
Godzina emisji: 21.07

czaj/mk

Polecane