Witold Waszczykowski: zamiast retoryki wolę 5 tys. żołnierzy USA w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witold Waszczykowski: zamiast retoryki wolę 5 tys. żołnierzy USA w Polsce
Witold WaszczykowskiFoto: Trójka

Bezpieczeństwo naszego regionu będzie najważniejszym tematem wizyty Donalda Trumpa w Polsce - ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w "Salonie politycznym Trójki".

Posłuchaj

Witold Waszczykowski o wizycie Donalda Trumpa w Polsce (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Trwają przygotowania do wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakłada, że prezydent USA przybędzie do Polski 5 lipca wieczorem, a program jego wizyty będzie trwał do wczesnych godzin popołudniowych 6 lipca.

- Program jest w zasadzie ułożony, pracujemy jeszcze nad układem, ponieważ Donald Trump chciałby na początku spotkać się z polskim prezydentem. Chciałby też wygłosić przemówienie ogólne do Polaków - powiedział Witold Waszczykowski. Dodał, że prezydent USA zdecydował, że przyleci tylko do Warszawy, co trzeba uwzględnić w planach Forum Państw Trójmorza i Global Forum, które są zaplanowane we Wrocławiu. 

Minister ocenił, że najważniejszym tematem rozmów będzie bezpieczeństwo naszego regionu. - Mamy za wschodnią granicą nierozwiązany konflikt rosyjsko-ukraiński - przypomniał szef MSZ. Wskazał, że poruszone będą też kwestie NATO i wydatków na zbrojenia. 

Zapytany o amerykańskie deklaracje i przywiązanie do art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie Waszczykowski odparł, że potwierdzeniem jego wypełniania jest obecność sił USA. - Zamiast retoryki wolę teraz mieć 5 tys. żołnierzy amerykańskich na terenie Polski - powiedział gość Trójki.

Minister odniósł się też do informacji, że Komisja Europejska rozpoczyna postępowania przeciwko unijnym krajom za odmowę przyjmowania uchodźców. - Nic nam nie grozi. Grozi nam retoryka - stwierdził. Zauważył, że unijny plan relokacji 160 tys. imigrantów zrealizowano w zakresie zaledwie 20 tys. osób - Żadne państwo w Europe nie wykonało tego programu - ocenił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z szefem polskiej dyplomacji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 13.06.2017
Godzina emisji: 8.13

fc/iwo

Polecane