Z pasją, sercem i pazurem. Laureaci Talentów Trójki 2017

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z pasją, sercem i pazurem. Laureaci Talentów Trójki 2017
Gala wręczenia nagród w konkursie Talenty Trójki 2017Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Trójka naszych finalistów w swojej sztuce wyraża wiele treści, które są bliskie każdemu z nas, niezależnie od wieku, statusu i hierarchii społecznej. Są to rzeczy, które przyciągają do sztuki, a nie odstraszają od niej - mówi Agnieszka Obszańska.

Posłuchaj

Laureaci "Talentów Trójki 2017" opowiadają o swojej sztuce (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W tegorocznej edycji Talentów Trójki - konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia - nagrodzone zostały trzy artystki: malarka Martyna Czech w kategorii Sztuki Wizualne, reżyserka Zofia Kowalewska w kategorii Film i aktorka Jaśmina Polak w kategorii Teatr. Nagrodę specjalną - Diament Trójki - odebrał Mirosław Bałka.

Wszystko o "Talentach Trójki" >>>

Magdalena Frankowska przyznaje, że w kategorii Sztuki Wizualne jurorzy byli jednomyślni w kwestii wyboru zwycięzcy. - Wychwyciliśmy w Martynie Czech to, co sama podkreśla, czyli pęd, swoisty pazur, mocno atawistyczną potrzebę malowania i wyrażania siebie poprzez obraz. Nasze wybory często padają na ludzi, którzy nie są wybierani w oczywisty sposób, nie mieli największej liczby wystaw. My sprawdzamy pasję. Może to brzmieć banalnie, a przecież chodzi o sytuacje, gdy rzucamy wszystko i nie możemy robić nic innego - podkreśla Agnieszka Obszańska.

diament trojki balka miroslaw_004842.jpg
Znamy laureatów 8. "Talentów Trójki"!

Artystka w swoich pracach porusza tematy związane z jej relacjami z ludźmi i zwierzętami, odczuwaniem otaczającej rzeczywistości. - W przypadku dzieł Martyny Czech mamy mocny gest, co wynika z malowania intuicyjnego, szybkiego przenoszenia myśli na płótno, połączenia oko - mózg - ręka. Mamy tu do czynienia ze świadomą artystką, bo jest to bardzo dobre malarstwo - opowiada Magdalena Frankowska, przewodnicząca jury.

O meandrach sztuki, Talentach Trójki i znaczeniu nagrody mówimy więcej w nagraniu audycji. Czy wybór był łatwy dla jury? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

w której o swoich pracach opowiadają również laureatki konkursu w kategorii Film i Teatr.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki), Magdalena Frankowska (przewodnicząca jury w kategorii Sztuki Wizualne), Martyna Czech (malarka, laureatka konkursu w kategorii Sztuki Wizualne), Zofia Kowalewska (reżyserka, laureatka konkursu w kategorii Film), Jaśmina Polak (aktorka, laureatka konkursu w kategorii Teatr), Maciej Pieprzyca (przewodniczący jury w kategorii Film), Ryszard Jaźwiński (dziennikarz Trójki), Arkadiusz Jakubik (aktor, członek jury), Paweł Sztarbowski (przewodniczący jury w kategorii Teatr)
Data emisji:
12.06.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/iwo

Polecane