Współczujący mózg - czym są neurony lustrzane?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współczujący mózg - czym są neurony lustrzane?
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamyFoto: shutterstock.com/xrender

- Neurony lustrzane pozwalają nam odczuwać czyjeś emocje, a nie tylko je odczytywać na poziomie poznawczo - intelektualnym. Kiedy stoję obok dziecka, które płacze, to mój mózg płacze razem z nim. Dzięki temu szybciej mu pomogę - tłumaczył prof. Rafał Ohme.

Posłuchaj

Współczujący mózg - czym są neurony lustrzane? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Neurony lustrzane przynoszą nam wiele korzyści. Dzięki nim zarażamy się czyimś śmiechem, możemy nauczyć się figur w tańcu. Poza tym szybko lgniemy do osób, które są witalne i radosne. Za sprawą neuronów lustrzanych pozytywne emocje w jakiś sposób przechodzą na nas, potrafimy się nimi zarazić i "naładować akumulatory".

To jest jedna strona medalu. Kiedy bowiem cały dzień siedzimy obok osoby, która nieustannie narzeka, jej humor udziela się nam. Gdy aktor przez pięć dni w tygodniu gra postać, która straciła dziecko, w jego organizmie wytwarza się kortyzol - hormon stresu. Aktor wie, że to tylko praca, jego ciało natomiast nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fikcji.

Za co jeszcze odpowiadają neurony lustrzane? Jak radzić sobie z nadmiarem kortyzolu? Odpowiedzi znajdą Państwo w załączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Gość: prof. Rafał Ohme (badacz świadomości)
Data emisji: 12.06.2017
Godzina emisji: 11.14

czaj/fbi

Polecane