Marcin Dorociński o pomocy innym i najważniejszych zasadach w życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Dorociński o pomocy innym i najważniejszych zasadach w życiu
Aktor Marcin Dorociński pomaga w schronisku dla zwierząt w KorabowicachFoto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

- Dorastałem na wsi. Miałem dookoła pola, spacerowaliśmy po nich z moimi koleżkami i obserwowaliśmy bażanty, zające i sarny - mówi gość "Godziny prawdy".

Posłuchaj

Marcin Dorociński o wadze pomocy innym i zasadach najważniejszych w życiu (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
"

Marcin Dorociński Niestety, nie dać się pomóc wszystkim, ale trzeba się skupiać na tym, co można zrobić

- W Kłudzienku, gdzie dorastałem, to było naturalne, że zawsze pomagało się słabszym. Rodzice mówili, że słabszego nie można uderzyć, że zwierząt się nie bije, że są po prostu pewne zasady - dodaje aktor.

Marcin Dorociński przyznaje, że miał w swoim życiu wielkie szczęście do ludzi, które zaczęło się właśnie już w rodzinnym domu. Jego rodzice to "dobrzy ludzie, dla których wartości Bóg, Honor, Ojczyzna są cały czas bardzo ważne, najważniejsze, niewyświechtane".

-  To jest coś, co powinno nam przyświecać, niezależnie od tego, w jakiego Boga wierzymy. Honor jest honorem, a jeśli żyjemy w tej ojczyźnie i czujemy się za nią odpowiedzialni, to powinniśmy robić wszystko, nie tylko myśląc, że trzeba wziąć karabin i bagnet na broń, kiedy będzie czas wojny, ale przede wszystkim w czasie pokoju. Kiedy powinniśmy pracować sumiennie, płacić podatki, rozglądać się w swoich małych ojczyznach i dzielnicach, czy sąsiadowi jest dobrze - podkreśla.


Ks Stryczek 1200.jpg
Ks. Jacek Stryczek: biznes zaczyna się od miłości

Aktor w rozmowie z Michałem Olszańskim przyznaje, że już wiele lat temu zdecydował się wykorzystać swoją popularność, aby pomagać ludziom i zwierzętom. - Od kilku lat jestem związany z organizacją WWF. Jestem z tego bardzo dumny. To jest obopólna korzyść, bo dowiaduję się coraz więcej o otaczającej nasz przyrodzie i gatunkach, które mamy do ochrony i ocalenia tutaj w kraju i na świecie. Jednocześnie przedstawiamy to ludziom, którzy nie mieli pojęcia, jak mało jest rysiów, że istnieją morświny, które pływają w Bałtyku - opowiada gość Michała Olszańskiego. Jednocześnie przyznaje, że kiedyś sam nie miał świadomości, ile jest np. żubrów i jak wyjątkowy jest to gatunek.

Aktor mówi także o akcjach pomocy zwierzętom w schroniskach, m.in. o przedsięwzięciu "Frontmani dla schronisk". Na czym ono polega? Czy każdy może się zaangażować? Jak powinniśmy zmieniać nasze zachowania, aby były bardziej świadome i lepsze dla naszej planety? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której Marcin Dorociński wspomina także swoją drogę z technikum mechanicznego do szkoły aktorskiej, choć wcześniej był tylko raz w teatrze.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Marcin Dorociński (aktor)
Data emisji: 9.06.2017
Godzina emisji: 12.06

gs/mk 

Polecane