Klauzula sumienia dla farmaceutów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klauzula sumienia dla farmaceutów?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/pikselstock

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski proponuje nowelizację prawa farmaceutycznego tak, by - wzorem lekarzy - farmaceuta miał prawo do odmowy wydania leków. Jakie są argumenty przemawiające za, a jakie przeciw tej zmianie?

Posłuchaj

Klauzula sumienia w aptece? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski podkreślała, że biorąc pod uwagę dzisiejszy stan prawny, "można powiedzieć, że farmaceuta ma prawo stosować klauzulę sumienia powołując się na zapisy konstytucyjne". Dodała przy tym, że prawo farmaceuty do wolności sumienia i prawo pacjenta do pozyskania legalnego środka jest tak samo chronione przez konstytucję. - Uważamy, że powinny być zachowane i prawo pacjenta i farmaceuty. W obecnej sytuacji, kiedy jest duży dostęp do aptek, nie powinno to być problemem - przyznała.

Tymczasem mecenas Karolina Kędziora tłumaczyła, że obowiązujące przepisy bardzo konkretnie wskazują, kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży środka farmakologicznego. - Więc nie ma żadnej furtki do tego, żeby korzystać z nieistniejącej klauzuli sumienia farmaceutów, o której coraz częściej słyszymy - mówiła. Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego dodała też, że dostęp do aptek w wielu mniejszych miejscowościach jest ograniczony i w przypadku, gdy trafimy do placówki objętej klauzulą sumienia, nie zawsze jest łatwo znaleźć inną aptekę.

Co w sytuacji, kiedy właściciel nie chce stosować klauzuli sumienia, a zatrudniony przez niego farmaceuta chce? Czy aptekę można pozwać za dyskryminację? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. Poniżej prezentujemy także wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Małgorzata Prusak (Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski), mecenas Karolina Kędziora (prezeska zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego), Stanisław Maćkowiak (prezes Federacji Pacjentów Polskich), Marek Balicki (były minister zdrowia), Dobrawa Biadun (Konfederacja Lewiatan), dr Grzegorz Południewski (ginekolog położnik)
Data emisji: 8.06.2017 
Godzina emisji: 12.06

ei/fbi

Polecane