Wykonywanie wyroków samozwańczych sądów wojennych to zbrodnia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wykonywanie wyroków samozwańczych sądów wojennych to zbrodnia?
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Billion Photos/shutterstock.com

4 lata temu Syryjczyk Haisam Omar Sakhanh uciekł z Bliskiego Wschodu do Szwecji, gdzie ubiegał się o azyl. Otrzymał status uchodźcy. Jednak w internecie pojawiło się nagranie, na którym pojawia się on jako jeden z wykonawców wyroku śmierci na 7 urzędnikach z reżimu Baszara al-Asada w 2012 roku. Szwedzki sąd zdecydował o areszcie dla Syryjczyka. 

Posłuchaj

Wykonywanie wyroków samozwańczych sądów wojennych to zbrodnia? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Haisam Omar Sakhanh przyznał się przed sądem do wykonania wyroku, jednak twierdził, że nie można mu stawiać zarzutów, bo wykonywał wyrok rebelianckiego, legalnego sądu, który uznał rozstrzelanych za winnych mordów i gwałtów. Oskarżony o zbrodnie wojenne Syryjczyk zeznał także, że wykonywał rozkaz swojego przełożonego. 

Arctic sunrise 1200.jpg
Sprawa Arctic Sunrise. Prawa statku na pełnym morzu

Szwedzki trybunał uznał, że są okoliczności, w których sądy, nie będące sądami państwowymi, mogą orzekać w sposób legalny. Orzekł jednak, że inaczej było w przypadku w którym uczestniczył Haisam Omar Sakhanh. Co sprawiło, że sąd podjął taką decyzję? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: Marek Wasiński (Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego) 
Data emisji: 5.06.2017
Godzina emisji: 7.42

gs/ei

Polecane