Trudne emocje. Kiedy rodzic jest zły na dziecko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudne emocje. Kiedy rodzic jest zły na dziecko
Rodzice często mają wyrzuty sumienia po tym, jak zdenerwują się na dzieci. Jak sobie z tym radzić? (zdjęcie ilustracyjne) Foto: InesBazdar /Shutterstock

- Złość jest takim uczuciem - przykrywką, pod którym się kłębi cała masa uczuć, których nie lubimy i nie chcemy. Dlatego często niewiele trzeba, żeby taki przykryty ładunek eksplodował - mówiła w Trójce Katarzyna Dołęgowska-Urlich z Fundacji Sto Pociech.

Posłuchaj

Trudne emocje. Kiedy rodzic jest zły na dziecko (Godzina wychowawcza/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak tłumaczyła ekspertka, dziecko jest często tylko wyzwalaczem naszej złości. - Błędem jest mówienie np. do malucha, który opóźnia nam wyjście z domu: dlaczego mi to robisz. Bo on nam niczego nie robi. Dziecko sobie po prostu żyje. Mało tego: ono żyje w pełnej zgodzie z emocjami w sensie takim, że nie boi się złości - mówiła Katarzyna Dołęgowska-Urlich.

Złość to sygnał ostrzegawczy mówiący o tym, że jakaś nasza potrzeba nie została zaspokojona. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której tłumaczyliśmy m.in. jak radzić sobie z emocjami w sytuacjach stresujących i jak skutecznie wejść w świat emocji dziecka.

W pierwszej części audycji gościem była Zofia Szlenkier (z Muzeum Pałacu w Wilanowie), która zapraszała na muzyczne spotkania dla dzieci młodszych i starszych. Nie zabrakło też tradycyjnie cyklu Krystiana Hanke "Projekt Tata 2.0". Tym razem poświęcony był on etapom rozwoju mowy dziecka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Katarzyna Dołęgowska-Urlich (Fundacja Sto Pociech), Zofia Szlenkier (Muzeum Pałacu w Wilanowie)
Data emisji: 5.06.2017
Godzina emisji: 15.07

ei/gs

Polecane