Trójka zaprasza na Piknik Naukowy. Relacja z PGE Narodowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka zaprasza na Piknik Naukowy. Relacja z PGE Narodowego
Trójka na 21. Pikniku NaukowymFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Na PGE Narodowym spotkali się pasjonaci nauki z Polski i zagranicy. 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywał się w tym roku pod hasłem "Ziemia".

Posłuchaj

Samochód jak statek kosmiczny. Relacja Kuby Witkowskiego z 21. Pikniku Naukowego
+
Dodaj do playlisty
+

- Stadion tętni życiem, w każdym zakamarku są tłumy zwiedzających w każdym wieku - opowiadał reporter Trójki Kuba Witkowski. Dziennikarz specjalnie dla wszystkich, którzy nie mogli brać udziału w imprezie, mówił na naszej antenie o jej najciekawszych atrakcjach.

Jedną z nich był np. pojazd napędzany energią słoneczną i bateriami, który zamiast dachu i deski rozdzielczej ma... panele słoneczne. Ile kilometrów można nim przejechać? Możemy się tego dowiedzieć, słuchając relacji reportera Trójki. W nich także m.in. o tajemnicach wydobycia gazu i ropy oraz o tym, jak wyglądało laboratorium Ignacego Łukasiewicza.

Zarówno polskie, jak i zagraniczne instytuty naukowe, uczelnie, koła studenckie oraz instytucje kultury spotykają się co roku, aby dzielić się wiedzą i entuzjazmem z uczestnikami pikniku, a także prezentować szerokiej publiczności swoje najnowsze osiągnięcia.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej brało udział 205 instytucji z kraju i zagranicy. Na specjalnych stanowiskach można było zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób tłumaczyły zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza - tradycyjnie - gwarantowała mnóstwo atrakcji dla wszystkich – bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania.

Piknik to także okazja do spotkania z ludźmi radia. Na stoisku radiowej Trójki można było porozmawiać z dziennikarzami, których pasją jest nauka, podróże lub geopolityka. Byli tam Paweł Drozd, Bartek Gil, Tomasz Gorazdowski, Marek Niedźwiecki, Artur Orzech, Dariusz Rosiak, Tomasz Rożek oraz Kuba Strzyczkowski. Specjalne warsztaty motoryzacyjne dla najmłodszych poprowadził Michał Gąsiorowski.

Więcej informacji: pikniknaukowy.pl. Od lat imprezę wspiera Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które sprawowało honorowy patronat nad 21. Piknikiem Naukowym.

(mat. prom/ei/iwo)

Polecane