29/3

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
29/3

NOWE GWIAZDY OPENERA!!! --- życie przecięte --- manual cc --- słowa to rzeczy --- solidarni z białorusią --- seens --- festiwal bollywoodu --- berlin miasto kamieni

Zaczniemy od zapowiedzi, na którą wszyscy czekają!

''

Na tegorocznym festiwalu OPENER wystąpi... Wielką zagraniczną gwiazdę (!!!) i osiem polskich zespołów ujawni Mikołaj Ziółkowski.

www.opener.pl (po raz piąty pod patronatem Trójki!)

Jay Z , Hatifnats, Ścianka, Masala Soundsystem,Muchy, Loco Star, Rotofobia,Mitch & Mitch i CKOD !!!!''Jest marzec 1968 roku. Na Uniwersytecie Warszawskim wybuchają zamieszki. Są aresztowania. A potem I sekretarz KC PZPR, towarzysz Wiesław Gomułka wygłasza słynne przemówienie... Polscy Żydzi zostają zmuszeni do opuszczenia kraju. Co czują? Dlaczego wyjeżdżają?

Joanna Wiszniewicz, na co dzień pracująca w Żydowskim Instytucie Historycznym, przez kilkanaście lat zbierała wspomnienia tych osób. W czterdzieści lat po Marcu ukazała się znakomita książka-dokument "Życie przecięte".

O tym wydawnictwie opowie człowiek, który także w 1968 roku musiał opuścić Polskę, Michał Sobelman. Dziś jest m.in. rzecznikiem ambasady Izraela w Polsce i redaktorem naczelnym "Słowa żydowskiego". Więcej o książce:
www.czarne.com.pl

Słuchacze RDK dostaną prezenty - osiemsetstronnicowe wspomnienia polskich Żydów wyrzuconych z własnego kraju.

 

''

W Toruniu ciekawa wystawa, powstała na licencji Creative Commons, a stworzona ze zbioru instrukcji gier, nadesłanych przez artystów, które powstały na specjalnych kartach - zaproszeniach.

Widzowie mogą, według podanej instrukcji, własnoręcznie wykonać prace, wymyślone przez artystów. Wystawę ManualCC będzie można oglądać dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni tygodniu za pośrednictwem nowego portalu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

Otwarty dostęp do trójwymiarowej wirtualnej galerii:
www.csw.torun.pl

A do Torunia zaprosi kuratorka Agnieszka Pindera.

 

''

Będąc w Warszawie, nie można nie zajrzeć do Centrum Sztuki Współczesnej.

Rozpoczęła się prezentacja prac znanej amerykańskiej artystki Mary Kelly. "Words Are Things" ("Słowa to rzeczy") to opowieść o feminizmie, o kobietach, o współczesnym świecie. O walce o prawa i o wojennej tragedii w Kambodży, Libanie, o apartheidzie w Republice Południowej Afryki.

Milada Ślizińska, kurator wystaw międzynarodowych w CSW, opowie o bardzo ekspozycji, której nie można przegapić.

www.csw.art.pl

 

''

Włącz głos dla Białorusi!

Koncert, organizowany już po raz trzeci przez stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, Miasto Stołeczne Warszawa i TVP, to największa na świecie akcja poparcia dla demokratycznej opozycji na Białorusi. Koncert co roku odbywa się ok. 25 marca, kiedy to białoruska opozycja obchodzi zdelegalizowane przez władze święto niepodległości. W ostatni wtorek w Mińsku manifestowało z tej okazji około trzech tysięcy osób, z których ponad setka trafiła do białoruskich więzień za „antypaństwową propagandę”. Zdarza się to nie po raz pierwszy i dlatego tak ważne jest ponowne zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy Białorusi.

Tegoroczny koncert to symbol sprzeciwu nie tylko wobec brutalnego postępowania Łukaszenki z opozycją demokratyczną, ale także wobec reżimowej polityki marginalizowania języka białoruskiego. Stąd hasło „Włącz głos dla Białorusi”. Demokracja to nie tylko wolne wybory, ale także własny język, święta i prawo do bycia dumnym z własnej kultury narodowej.

Specjalnie na koncert przyjedzie również Sviatlana Zawadzka, żona Dmitryja Zawadzkiego, zaginionego przed laty niezależnego dziennikarza białoruskiego, która niezłomnie walczy o wolność i demokrację w swoim kraju.

Na koncert zaprosi Jaś Wiśniewski ze stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś.

www.solidarnizbialorusia.pl

 

''

"Seens" since Today...

Krzyszof Zieliński, jeden z najlepszych młodych polskich fotografików, prezentuje w Krakowie swoją nową wystawę oraz album "Seens".

Każdy cykl powinien mieć tytuł. Zieliński wybrał taki, który nie oznacza nic konkretnego, ale sugeruje wiele różnych interpretacji. Kojarzy się z widzeniem, scenami, grzechami i zmysłami oraz z sensem (w zależności od języka, w jakim słyszymy te słowa)...

Cykl stanowi 16 fotografii wykonanych w technice lambda zebranych w formie albumu, w limitowanej edycji 48 sztuk. Wszystkie egzemplarze są numerowane i sygnowane przez autora. Równolegle do albumu powstała edycja tego cyklu w bardzo szlachetnej technice Cibachrome, która zostanie zaprezentowana podczas wystawy. 

Na "Seens" zaproszą autor, Krzysztof Zieliński oraz Adam Dominik, właściciel galerii.

www.artedition.info

 

''

Sześć dni z hinduskimi superprodukcjami.

1 kwietnia, w jedenastu miastach, rusza Bollywood Festiwal. Celem jest pokazanie odmiennego, nieznanego jeszcze oblicza filmów z barwnego Bollywoodu. Jak dotąd ta największa światowa kinematografia kojarzyła się Polakom z pewną odmianą kina etnicznego, zdominowanego przez romanse. Bollywood kojarzył się, także z kinem silnie cenzurowanym. Organizatorzy chcą pokazać widzom bardziej współczesne, uniwersalne produkcje Bollywood, a dzięki wspólnej inicjatywie przerzucić pomost między - z pozoru tylko odległymi - kulturami: Wschodu i Zachodu.

Na festiwal kolorywch, często mocno wzruszających filmów, zaprosi Piotr Kaźmirski.

www.bollywoodfestiwal.pl

 

''

I na zakończenie - komiks. Świetny, o mieście.

Jedna z najwybitniejszych powieści graficznych i jednocześnie jeden z najciekawszych komiksów historycznych - „Berlin. Miasto kamieni”. Powstające ponad 10 lat arcydzieło komiksu uznane przez magazyn „Time” za szczytowe osiągnięcie tego medium.

Berlin. Wrzesień 1928 roku. Zmierzch Republiki Weimarskiej. 10 lat po zakończeniu I Wojny Światowej Niemcy pogrążone są w głębokim kryzysie i rozpaczliwie szukają dla siebie nowej drogi. Na sile przybiera konflikt między socjalistami, zapatrzonymi w radziecką rewolucję, a nacjonalistami coraz głośniej krzyczącymi „Heil Hitler!”. Obie frakcje zupełnie gdzie indziej widzą przyczyny problemów gnębiących kraj i inaczej wyobrażają sobie jego przyszłość. Napięcie staję się trudne do wytrzymania...

To bogate społeczno-polityczne tło pierwszego tomu trylogii Jasona Lutesa, w którym na pierwszy plan wysunięte są skomplikowane losy poszczególnych bohaterów. Marthe Müller, studentka wydziału sztuki, próbuje odnaleźć się w obcym mieście. Dziennikarz Kurt Severing stara się opisywać dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Gudrun Braun, matka trójki dzieci, traci pracę i znajduje pomoc wśród socjalistów. Jej mąż, Otto, przystępuje natomiast do nacjonalistów, w nich widząc jedyną szansę na lepszy los.
To tylko kilka z wielu postaci, których losy przetną się na ulicach Berlina. Żydzi i aryjczycy, robotnicy i fabrykanci, czerwone brygady i faszyści, artyści i wojenni weterani. Wszyscy oni są mieszkańcami tego fascynującego miasta, będącego świadkiem małych wielkich dramatów i najważniejszych wydarzeń współczesnej historii.

Do poczytania i pooglądania zaprosi Szymon Holcman z "Klutury gniewu".

www.kultura.com.pl

Polecane