Wędrujące zmarłe dusze na współczesnej Ukrainie
Ortodoksyjni chasydzi, skorumpowani biznesmeni, wędrujące dusze zmarłych, posowiecka Ukraina, taniec na grobie... To wszystko łączy jedno wydarzenie - rzeź Żydów i Polaków z 1768 r. O tym, jak przeplata się religia i ekonomia z przeszłością i współczesnością Ukrainy, możemy przeczytać w książce "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
"Dybuk. Opowieść o nieważności świata" - opowiada o tym, co się dzieje, gdy świat ortodoksyjnych chasydów spotyka się ze światem posowieckiej Ukrainy
Foto: mat. promocyjne
- W moim filmie i książce dybuk jest metaforą, więc każdy czytelnik powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on jest. W tradycji kabalistycznej z kolei, dybuk to dusza zmarłego, która wchodzi w ciało żyjącego człowieka. To trochę tak, jak w naszych "Dziadach" - opowiada Krzysztof Kopczyński, współautor książki.
Czasem autor dopuszcza do głosu dybuki – biedne dusze, które po śmierci nie znalazły spokoju i błagają o wsparcie jakiegokolwiek boga.
Współcześnie na Ukrainie też trudno o spokój. Mieszkańcy boją się chasydzkich biznesmenów wspieranych przez władze, a chasydzi – antysemityzmu. Na konflikt ekonomiczno-religijny nakłada się skomplikowana sytuacja polityczna Ukrainy.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji, w której więcej mówimy na temat książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
***
Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Krzysztof Kopczyński (współautor filmu i książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata")
Data emisji: 31.05.2017
Godzina emisji: 10.17
mat. promocyjne/czaj/fbi