Elżbieta Cherezińska i jej twórczość. Za co pokochała średniowiecze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elżbieta Cherezińska i jej twórczość. Za co pokochała średniowiecze?
Elżbieta Cherezińska w rozmowie z Maciejem Pawlickim Foto: W. Kusiński

- Gdy muszę powiedzieć coś o sobie, zasłaniam się książkami. Jestem tylko przecinkiem w napisanym przez siebie zdaniu – mówi o sobie Elżbieta Cherezińska, autorka m.in. bestsellerowej serii powieści o dynastii Piastów.

Posłuchaj

Elżbieta Cherezińska w rozmowie z Maciejem Pawlickim (Cogito, ergo.../ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Elżbieta Cherezińska zadebiutowała w 2005 roku, a jej nazwisko stało się głośne kilka lat później, kiedy ukazała się "Saga Sigrun" (2009) – powieść otwierająca cykl "Północna droga" o Skandynawii z epoki Wikingów. W 2010 roku opublikowała "Grę w kości" – pierwszą jej powieść o Piastach.

- O współczesności świetnie opowiadają inni pisarze. Dla mnie epoką naturalną jest średniowiecze. Po prostu każdy z nas gdzieś znajduje swoją płaszczyznę. Pociąga mnie ten świat ze swoim bardzo bogatym kolorytem. Bo błędem jest myślenie o średniowieczu jako o epoce ubogiej i ciemnej - mówiła w Trójce pisarka.

Tematykę początków państwowości polskiej kontynuowała w cyklu "Odrodzone królestwo" (powieści: "Korona śniegu i krwi" oraz "Niewidzialna korona"; 2012-1014). Równe znakomite recenzje zebrał kolejny jej dwuksiąg o Świętosławie, córce Mieszka I, czyli "Harda królowa" (części: "Harda" i "Królowa"; obie z 2016). Ponadto wydała "Legion", czyli historię z czasów II wojny światowej o losach Brygady Świętokrzyskiej (2013).

"

Elżbieta Cherezińska O pierwszych Piastach zawsze mówię, że byli nieprawdopodobni. Ich witalność i energię trudno jest później odnaleźć

Elżbieta Cherezińska rozmowie z Maciejem Pawlickim, podczas spotkania w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce, opowiedziała szczerze o swoim warsztacie pisarskim i inspiracjach. A także o swoim życiu oraz pozaliterackich pasjach.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka)
Data emisji: 27.05.2017
Godzina emisji:
15.07

ei/mc

Polecane