Kobieta, która postanowiła podzielić się wszystkim, co posiada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kobieta, która postanowiła podzielić się wszystkim, co posiada
Bożena Wahl. Zdjęcie z 1987 roku Foto: PAP/Wojciech Kryński Tomasz Prażmowski

- Uważam, że człowiek musi podzielić się życiem, tym wszystkim, co dostał od Boga. Musi dać innym żyć, żeby sam żył. Muszę to robić, żebym mogła w jakiś sposób czuć się dobrym człowiekiem – tak w "Godzinie Prawdy" opowiadała artystka, opiekunka psów pani Bożena Wahl.

Posłuchaj

Bożena Wahl - kobieta, która postanowiła podzielić się wszystkim, co posiada (Godzina Prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gościem Trójki w piątkowe południe była Grażyna Wahl, kobieta o niezwyciężonym duchu i z sercem na dłoni, która właśnie znalazła się w potrzebie. Rozmowa z Michałem Olszańskim to swego rodzaju apel o pomoc.

Zdaniem Michała Olszańskiego nieczęsto mamy do czynienia z tak niezwykłym życiorysem. Pani Bożena doświadczyła tego, czym jest sława. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Nowym Jorku i w Paryżu. W latach 50. wspólnie z siostrą bliźniaczką prowadziła galerię na warszawskim Żoliborzu, do której tłumy waliły drzwiami i oknami. Galerie zawsze bardzo chętnie przyjmowały jej prace. Zachwycał się nimi sam Zdzisław Beksiński. Współpracowała z Kabaretem Starszych Panów.

W którymś momencie jej życia pojawiły się psy, dla których stworzyła przytulisko. Był czas, gdy mieszkało ich tam blisko 700. Dziś pani Bożena ma 85 lat i nadal opiekuje się 70 czworonogami. Jest schorowana, samotna, a jej środki finansowe kończą się. Całe swoje życie podporządkowała schronisku. Z wielką wytrwałością mierzy się z problemami, które coraz mocniej ją dotykają.

Pomimo trudów, nadal tworzy.  – Jak nigdy jestem w pełni sił twórczych, moja ręka jest bezbłędna, moje malowanie przerasta mnie. Jestem sama zdumiona, że ja to namalowałam. Tak trudną techniką, jaką jest pastela, potrafię tak pracować, że realizuję wszystko, co chcę. Czasem czuję, że jakaś boska siła prowadzi moją rękę po płótnie – opowiada.

W audycji mówi również o swojej aktualnej twórczości, o przyjaźni z Kaliną Jędrusik i założycielami Kabaretu Starszych Panów. Wspomina historie miłosne, których doświadczyła w życiu. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Bożena Wahl (artystka, założycielka schroniska dla psów w Boguszycach)
Data emisji: 26.05.2017
Godzina emisji: 12.07

czaj/ei

Polecane