Jakie tajemnice kryje żarnowiec miotlasty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie tajemnice kryje żarnowiec miotlasty?
Żarnowiec miotlasty - kwiat eksplozywny. Jedynie duże i silne owady są w stanie dostać się do jego wnętrzaFoto: Shutterstock.com/Jose Ramiro Laguna

- Panie doktorze, co to za jakaś żółta zdobna miotła przed nami? - pyta Marcin Gutowski. Zaraz dowiaduje się, że to żarnowiec miotlasty. Choć skojarzenie z miotłą nie jest bezpodstawne, w okresie kwitnienia żarnowiec wygląda spektakularnie. Zdecydowanie to kwiat wybredny, ale kuszący prawdziwych owadzich twardzieli swoim oryginalnym wyglądem i słodyczą tkwiącą w jego wnętrzu.

Posłuchaj

Do jakich słodkich tajemnic zaprasza żarnowiec miotlasty? (Trójka/Życie intymne roślin)
+
Dodaj do playlisty
+

- Żarnowiec jest obsypany żółtymi pięknymi kwiatami, które są naprawdę interesujące – mówi dr Marcin Zych. Ich budowa odróżnia się od ogólnie przyjętej. Każdy kwiat ma boczną symetrię, zamiast popularnej promienistej. W ten sposób kontroluje to, co dzieje się w jego wnętrzu.

- Poprzez odpowiednie ułożenie płatków, roślina może prowadzić zapylacza do miejsca, w które powinien wejść – tłumaczy dr Zych.

Nie każdy owad jest w stanie sprostać wymaganiom rośliny. Musi on być duży i silny. Powinna go też cechować lekka skłonność do masochizmu. Jeśli podoła postawionemu mu wyzwaniu, czeka na niego nagroda i…klaps.

Żagielek, wiosełka, łódeczka…a cóż to jest? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 19.05.2017
Godzina emisji:
6.20

czaj/fbi

Polecane