Jak zmienia się stolica Nepalu?
2017-05-16, 14:05 | aktualizacja 2017-05-23, 17:05
Jeszcze 30 lat temu stolica Nepalu, Katmandu, stanowiła nieskomplikowane urbanistycznie miasto, w którym oferta hoteli czy sklepów dla turystów była nader uboga.
Posłuchaj
Dzisiaj Katmandu zyskało na skali oraz znaczeniu, a sam Nepal w zeszłym roku odwiedziło 730 tys. ludzi z całego świata! - Turyści w Nepalu są bardzo specyficzni. Zdarzają się brzydkie zachowania. Widać białą butę, butę pierwszego świata. Ludzie, którzy u siebie są średniozamożni tudzież ubodzy, w Nepalu łatwo mogą poczuć się bogaci. Wszystko kosztuje grosze, a dniówka robotnika to koszt piwa w restauracji - mówi Natasza Goerke, autorka książki "Tam", która Nepal traktuje jak drugi dom i podkreśla, że mimo wszystko "woli skupiać się na dobrych rzeczach lub zabawnych zachowaniach".
Rozmówczyni Pawła Drozda opowiada o nepalskiej wiosce, w której mieszka przez pięć miesięcy w roku, znikających joginach, ale także o nepalskim poczuciu dumy i o tym, jak kraj ten zmienia się pod presją sąsiadów - Chin oraz Indii - i globalizacji.
W audycji mówimy też o Kostaryce - od lat 20. XX wieku do tego środkowoamerykańskiego kraju napływali polscy Żydzi. Swoją społeczność tworzyli od podstaw, a co pchało ich za ocean i jak w Kostaryce ułożyli sobie życie. O tym przeczytamy w reportażu Anny Pamuły "Polacos. Chajka jedzie do Kostaryki". Książka, którą w audycji poleca Violetta Myszkowska, ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, a patronuje jej Trójka.
W programie również konkurs - do wygrania vouchery o wartości 700 zł!
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Natasza Goerke (znawczyni Nepalu, autorka książki "Tam")
Data emisji: 16.05.2017
Godzina emisji: 15.08
mk