Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kristaps Bergfelds/Flickr/CC

- Główna teza książki "Zabójcze układy", że służby PRL miały bliskie kontakty i współpracowały z różnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym, jest jak najbardziej uprawiona - przekonuje autor pozycji Przemysław Gasztold. Współpraca ta odbywała się zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i biznesowej. 

Posłuchaj

Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zabójcze układy.jpg

- Początek współpracy między służbami PRL a Organizacją Wyzwolenia Palestyny przypada na drugą połowę lat 60., kiedy to po tzw. wojnie sześciodniowej kraje bloku wschodniego, poza Rumunią, zerwały kontakty dyplomatyczne z Izraelem. w 1969 roku nawiązano pierwsze kontakty z OWP, ale nie o charakterze politycznym, a wojskowym - opowiada gość Marka Stremeckiego. Podpisano wówczas pierwsze kontrakty warte kilkaset tysięcy dolarów, co w ówczesnych czasach było bardzo dużą sumą. 

Broń w Polsce kupowali nie tylko Palestyńczycy, lecz także przedstawiciele krajów takich jak Irak, Syria i Libia. - PRL zarabiał dewizy, czyli prawdziwe pieniądze na handlu w tzw. drugim obszarze płatniczym. Pierwszym obiegiem był kraje bloku wschodniego, gdzie płacono w rublach, a w krajach tzw. trzeciego świata przywódcy-dyktatorzy płacili w dewizach, czyli dolarach, potrzebnych zwłaszcza pod koniec lat 70. dla słabnącej polskiej gospodarki - przypomina Przemysław Gasztold.

czerwona zaraza 1200.jpg
Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?

Czym był Centralny Zarząd Inżynierii i jaka była jego rola? Kto z przedstawicieli świata terrorystycznego "gościł" w Polsce? Czy służby bezpieczeństwa krajów demokracji ludowej dzieliły się informacjami ze sobą nt. współpracy? Jak pozyskiwano nowych agentów wśród przebywających w Polsce "studentów" z krajów arabskich? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

W audycji także:

  • Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, polecił książkę "Dawaj czasy" Stanisława M. Jankowskiego;
  • O konferencji wyszehradzkiej nt. poprawy czytelnictwa opowiadał Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o kominach;
  • W cyklu Koryfeusze - sylwetka Teodora de Wyzewy.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Przemysław Gasztold (autor książki "Zabójcze układy")

Data emisji: 14.05.2017 
Godzina emisji: 12.07

gs/jp


Polecane