"Wesele", "Chłopi" i festiwale majowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wesele", "Chłopi" i festiwale majowe
Fragment plakatu promującego spektakl "Wesele" w reżyserii Jana KlatyFoto: mat. prasowe

16 marca 1901 roku Teatr Słowackiego w Krakowie dał prapremierę dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod prostym tytułem "Wesele".

Posłuchaj

"Wesele", "Chłopi" i festiwale majowe (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wesele-plakat-maly.jpg

Na widowni - konsternacja. Wielu widzów rozpoznało w bohaterach spektaklu… siebie, co więcej, zdało sobie sprawę, że uczestniczyło w zdarzeniach, które opowiedział Wyspiański. Opowiedział, ale jak! Nie o same zdarzenia, jak się okazało, chodziło krakowskiemu autorowi. "A to Polska właśnie!" - Polska początku XX wieku, Polska podczas kolejnych premier do dziś przez 116 lat nieodmiennie.

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest potężne i zdają sobie z tego sprawę twórcy teatralni. Jest ono swoistym egzaminem dojrzałości teatru. Stary Teatr wystawił kilka wielkich "Wesel" i nie mógł nie sięgnąć po nie Jan Klata. I uczynił to we właściwy sobie sposób - w rytmie nie ludowej muzyki wsi krakowskiej, lecz z impetem black metalu. Chciałoby się dłużej o piątkowej premierze opowiadać, ale do tego też trzeba dojrzeć. To nie jest "materiał" do szybko wykonanej audycji. Skromnie więc, w kilku minutach, opowiedziała nam tuż po premierze pani Ania Dymna - Radczyni (wcześniej: Isia, Chochoł, Gospodyni).


chlopi_garbaczewski plakat.jpg

Adaptację innej potężnej lektury - "Chłopów" Władysława Reymonta - realizuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie Krzysztof Garbaczewski (Talent Trójki 2010). I znów krótko opowiedział nam o tej, także swoistej wizji "epopei chłopskiej" dr Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Powszechnego.

13 maja to Dzień Teatru Publicznego w Polsce, zatem i to wydanie jest nade wszystko teatralne.

Jacek Sieradzki - dyrektor Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych - zaprosił nas na XII R@port w Gdyni, który rozpoczyna się 21 maja spektaklem… Narodowego Starego Teatru - "Triumf Woli" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki.

Z kolei angliści z Uniwersytetu Gdańskiego - prof. David Malcolm oraz dr Tomasz Wiśniewski - zaprosili nas na Festiwal Between. Pomiędzy. Ten już od 15 maja w Sopocie.

Jacek Sieradzki, fot. Sylwia Héjj Jacek Sieradzki, fot. Sylwia Héjj

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
14.05.2017
Godzina emisji:
14.07

Polecane