Zamach na papieża i objawienia fatimskie. Zbieżność dat nieprzypadkowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamach na papieża i objawienia fatimskie. Zbieżność dat nieprzypadkowa
Papież Franciszek w trakcie modlitwy w Sanktuarium FatimiskimFoto: PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO / POOL

Papież Franciszek ogłosił dwoje pastuszków - Hiacyntę i Franciszka Marto - świętymi podczas mszy w sanktuarium w Fatimie, która odbyła się w setną rocznicę objawień. Jan Pospieszalski wraz z zaproszonymi do Trójki gośćmi rozmawiali o fenomenie tego wydarzenia, a także o zamachu na Jana Pawła II.

Posłuchaj

Zamach na papieża i objawienia fatimskie. Zbieżność dat nieprzypadkowa (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Grajewski, historyk i redaktor "Gościa Niedzielnego", mówił w radiowej Trójce, że zamach na papieża Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku miał miejsce w 64. rocznicę pierwszych objawień fatimskich - "w tym samym dniu i w tej samej godzinie". Zwracał uwagę, że gdy doszło do ataku, powszechnie nie zdawano sobie sprawy ze zbieżności tych dat.

fatima1200.jpg
100. rocznica objawień fatimskich

- Co więcej, nie miał tej świadomości również papież. Zaraz po tym, jak się wybudził, zawierzył wszystko Maryi (…) i powiedział znamienne słowa: "Ona czuwała nad tym wszystkim, Totus Tuus". Tylko, że nie odnosił tego konkretnie do orędzia fatimskiego - do opieki maryjnej, ale nie do Fatimy. Fatima pojawiła się w czasie jego drugiego pobytu w szpitalu - podkreślał dr Andrzej Gralewski.

Współautor książki "Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II" opowiadał w audycji również o śledztwie w tej sprawie. O tym, jak wiele błędów popełniała strona włoska i jak potężna była manipulacja komunistycznych służb, których celem było ochronienie bułgarskich agentów podejrzewanych o inspirowanie i przygotowanie ataku. Andrzej Grajewski zwracał uwagę, jak wiele nowych faktów udało się ustalić dzięki śledztwu prowadzonemu od 2006 roku przez IPN.

W trakcie audycji, prowadzący Jan Pospieszalski łączył się też z przebywającym w Fatimie Grzegorzem Górnym, który mówił o atmosferze panującej wśród pielgrzymów uczestniczących w kanonizacji. Podkreślał, że Polacy z flagami i transparentami są "wyróżniającą się grupą" i zwracał uwagę na dużą liczbę Hiszpanów i osób z krajów hispanojęzycznych.

Gościem radiowej Trójki był też ambasador Polski przy stolicy apostolskiej Janusz Kotański. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Jan Pospieszalski
Goście: Andrzej Grajewski (historyk, dziennikarz), Grzegorz Górny (dziennikarz, pisarz), Janusz Kotański (ambasador Polski przy stolicy apostolskiej)
Data emisji: 13.05.2017
Godzina emisji: 15.09

pp/mk

Polecane