26/1

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
26/1

alfabet europejski --- republika bananowa --- b.boro.borowczyk --- u rodziny na zamku --- siekiera re:edycja --- hiszpański teatr czytany --- modna dekada --- nakręć wiersz

''

Kolejna ciekawa książka w serii "Sulina" i kolejny fascynujący zbiór esejów austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaussa.

"Alfabet europejski" to próba odpowiedzi na pytania o procesy zachodzące obecnie na naszym kontynencie, wyjaśnianie zjawisk, wydawać by się mogło oczywistych, podróż po terenach zapomnianych lub nieodkrytych.

 

Polecamy wraz z Bartkiem Marcem z "Rzeczpospolitej", rozdajemy prezenty, zaglądamy tu:
www.czarne.com.pl

 

''

Aktorskie czytanie "Yermy" Federico Garcii Lorki już w tę niedzielę w stolicy!

Ten najlepszy, według krytyki, dramat Federico Garcíi Lorki, dotyka tematów macierzyństwa jako doświadczenia najwyższego, ideału miłości, utopii, odpowiedzialności wobec przeznaczenia, wyzwolenia, a także ich przeciwieństwa – braku macierzyństwa prowadzącego do śmierci za życia.

Wszystkie elementy języka Lorki zostały przeniesione na polski w nowym tłumaczeniu Carlosa Marrodana Casasa, którego tekst zostanie przeczytany. W przedsięwzięciu udział wezmą: Natalia Panasiuk, Jacek Poniedziałek, Lidia Sadowa, Reda Pawel Haddad, Marzena Trybała, Irena Jun, Krzysztof Majchrzak, Bożena Suchocka, Janusz Rutkowski (dźwięk na żywo) i Marek González (dźwięk na żywo).

Miejsce zdarzenia: Teatr Montownia, Konopnickiej 6.

www.varsovia.cervantes.es

 

''

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej szeroka retrospektywa twórczości Waleriana Borowczyka - polskiego artysty, którego prace, ze względu na jego działalność na emigracji i ówczesną sytuację polityczną Polski, pozostawały poza zasięgiem szerszej, rodzimej publiczności.

Retrospektywie filmowej towarzyszyć będzie wystawa prac reżysera (grafiki, rysunki, rekwizyty do filmów animowanych), która prezentuje niemal setkę prac pochodzących w szczególności z wyjątkowych na skalę światową zbiorów Muzeum Château d'Annecy, które nabyło je w 1977 roku od artysty. Aż 65 dzieł pochodzi właśnie z tej kolekcji. 12 plakatów z lat 50. wykonanych przez Waleriana Borowczyka udostępniła Galeria Grafiki Muzeum Narodowego w Poznaniu; 23 pozostałe prace stanowią część kolekcji prywatnych, wśród których znajdują się nieprezentowane dotąd fotografie będące własnością Chrisa Markera.

Dzięki udostępnionym fragmentom kolekcji po raz pierwszy udało się skonfrontować kilka okresów twórczości plastycznej i kinematograficznej Waleriana Borowczyka, ukazując jej zróżnicowanie, inwencję i bogactwo od lat 50. do 90.

Borowczyk (1923-2006) uchodzi dziś w powszechnej świadomości za twórcę artystycznego filmu erotycznego, chociaż ta tematyka zdominowała tylko ostatnie kilka lat jego twórczości. Pełna retrospektywa twórczości reżysera pozwoli zburzyć ten upraszczający mit i przedstawić go jako jednego z największych filmowych eksperymentatorów XX wieku.

Na wystawę zaprosi kuratorka Ulka Śniegowska.

www.csw.art.pl

 

''

W Cieszynie, pręźnie działający Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, obchodzi 3. urodziny.

Lubimy bardzo i szanujemy to miejsce, więc ponownie tam zajrzymy w towarzystwie pani dyrektor Ewy Gołębiowskiej.

www.zamekcieszyn.pl

 

''

To będzie ważny rok dla miłośników prawdziwego, najstarszego Jarocina. Sławek Pakos z "W Moich Oczach" zapowiada pojawienie się na rynku całej serii wydawnictw z utworami zespołów grających na legendarnej scenie.

Na początek prawdziwy rarytas - dzieła zebrane Siekiery na jednej płycie "Na wszystkich frontach świata" z okładką Sasnala. Do obejrzenia także unikatowy krótki film z występu zespołu w Jarocinie w 1984 roku. A do tego wszystkiego jeszcze znakomita książeczka-opowieść.

W Radiowym Domu Kultury Sławek Pakos opowie o legendzie.

www.zjarocina.pl

 

''

Wreszcie zaglądamy do Wałbrzycha! Tam stratuje właśnie - jak twierdzą organizatorzy - najważniejsza w tym mieście wystawa w roku 2008! To "Republika bananowa".

Na wystawę o polskiej sztuce lat 80-tych (wciąż trwają nasze DEKADY) zaprosi dyrektor wałbrzyskiej BWA Zamek Książ, Alicja Młodecka.

www.bwa.walbrzych.pl
I jeszcze a propos DEKAD: z pamiętnika 15-latki, czyli co z mody tamtych lat pamięta Magda Dukielska.

 

''

A na koniec zaproszenie do Wrocławia. Choć 13. edycja Portu Literackiego wystartuje dopiero pod koniec kwietnia, my już teraz polecamy bardzo ciekawy konkurs.

"Nakręć wiersz" to spotkanie poetycko-filmowe. Opowie Artur Burszta.

www.biuroliterackie.pl

 

polecamy, rdk trio

Polecane