"Rzeźnik z Kabulu" wraca do Afganistanu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rzeźnik z Kabulu" wraca do Afganistanu
Gulbuddin Hekmatyar Foto: PAP/EPA

- Gulbuddin Hekmatyar to przywódca radykalizmu muzułmańskiego w Afganistanie. Pojawił się w połowie lat 70., jednak najbardziej zaistniał w latach 80., gdy Afganistan został najechany przez armię radziecką - tłumaczył Wojciech Jagielski, reporter, dziennikarz PAP i autor licznych publikacji o Afganistanie.   

Posłuchaj

Przegląd i analiza najaktualniejszych wydarzeń na świecie, m.in., powrotu Gulbuddina Hekmatyara do Afganistanu (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
"

Wojciech Jagielski Największym nieszczęściem Afganistanu jest to, że mówimy o wojnie tam tylko, gdy ona nas dotyczy. A ona trwa nieustannie

Powrót Gulbuddina Hekmatyara do Kabulu oznacza kolejny zakręt w wojnie, która nie ma końca. - On wyróżniał się nie tylko radykalizmem, ale też zdradzieckością. To był człowiek bez obiekcji, jeśli trzeba było łamać przymierza, mordować sojuszników i podpisywać pakty z diabłami - podkreślał Wojciech Jagielski. - To człowiek o niezwykle wybujałym ego. Zawsze chodziło mu wyłącznie o własny interes - dodał. 

Co może oznaczać dla Afganistanu jego ponowne pojawienie się? - Jego powrót może być niebezpieczny, bo politycznie nadal bardzo się liczy - zaznaczył ekspert. W rozmowie z Dariuszem Rosiakiem Wojciech Jagielski nakreślił także historię wojny w Afganistanie oraz ocenił znaczenie zrzuconej tam niedawno przez Amerykanów bomby, zwanej "matką wszystkich bomb".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Francuzi wybierają prezydenta. Emmanuel Macron zwiększa przewagę nad Marine Le Pen, ale wybory dopiero w niedzielę.
  • Premier Teresa May oskarża Unię Europejską o wpływanie na wynik wyborów brytyjskich. Jaka będzie Wielka Brytania po tej kampanii wyborczej?  
  • Czeski premier zapowiada rezygnację rządu. Wszystko przez ministra finansów, który rządzi mediami, wykorzystuje luki podatkowe i cieszy się wsparciem tysięcy Czechów.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Piotr Kamiński (dziennikarz, autor książek), dr Przemysław Biskup (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Wojciech Jagielski (reporter, dziennikarz PAP), Marcin Czyżniewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 6.05.2017
Godzina emisji: 14.06

jsz/ei


Polecane